Australští vědci objevili gen zodpovědný za karcinom prsu. Pro miliony žen to představuje naději, že nemoc bude moci být lépe léčena. Předpokládá se, že díky objevu bude v budoucnu možné podobně odhalit i jiné typy rakoviny, píše zpravodajský deník Sky News. Ročně touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu žen.
Podle profesorky Pilar Blancafortové z Institutu Harryho Perkinse pro lékařský výzkum byl identifikován gen zodpovědný za zvláště agresivní formu rakoviny prsu, informuje deník Sky News. „To, co jsme objevili, je nový gen. Předtím jsme o něm nic nevěděli,“ sdělila.
Podle Blancafortové existují dva hlavní typy rakoviny prsu. Jeden citlivý na hormony, u kterého funguje antiestrogenová léčba, a druhý, který na estrogen nereaguje. Zjištění vědců je umožní rozlišovat. „U tohoto konkrétního typu existují důkazy, že by antiestrogenní léčba mohla nádor zhoršit,“ uvedla pro Sky News s tím že nové zjištění by mohlo zlepšit léčbu rakoviny prsu,
I mladé ženy mohou onemocnět
Tento typ nádoru není dobré podceňovat. Podle webu rakovinaprsu.cz je karcinom prsu nejčastějším zhoubným nádorem u žen – ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku kolem šesti tisíc, tedy přibližně každá tisící žena, a to bez ohledu na věk.
„Rakovina prsu není nemocí pouze starších žen, což dokazuje projekt Bellis zaměřující se na ženy v produktivním věku. Již třetím rokem spouští kampaň #HlidejSiJe, jejímž úkolem je naučit ženy samovyšetření. „Je na ženách, aby vzaly zdraví prsou do svých rukou. A to doslova,“ sdělila pro Národní screeningové centrum manažerka projektu Bellis Nikola Samková.
Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem u žen. (Ilustrační foto) Zdroj: Pexels