reklama

Naděje pro miliony žen: Australští vědci objevili nový gen zodpovědný za rakovinu prsu

Australští vědci objevili gen zodpovědný za karcinom prsu. Pro miliony žen to představuje naději, že nemoc bude moci být lépe léčena. Předpokládá se, že díky objevu bude v budoucnu možné podobně odhalit i jiné typy rakoviny, píše zpravodajský deník Sky News. Ročně touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu žen.

reklama

Podle profesorky Pilar Blancafortové z Institutu Harryho Perkinse pro lékařský výzkum byl identifikován gen zodpovědný za zvláště agresivní formu rakoviny prsu, informuje deník Sky News. „To, co jsme objevili, je nový gen. Předtím jsme o něm nic nevěděli,“ sdělila.

Podle Blancafortové existují dva hlavní typy rakoviny prsu. Jeden citlivý na hormony, u kterého funguje antiestrogenová léčba, a druhý, který na estrogen nereaguje. Zjištění vědců je umožní rozlišovat. „U tohoto konkrétního typu existují důkazy, že by antiestrogenní léčba mohla nádor zhoršit,“ uvedla pro Sky News s tím že nové zjištění by mohlo zlepšit léčbu rakoviny prsu,

I mladé ženy mohou onemocnět

Tento typ nádoru není dobré podceňovat. Podle webu rakovinaprsu.cz je karcinom prsu nejčastějším zhoubným nádorem u žen – ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku kolem šesti tisíc, tedy přibližně každá tisící žena, a to bez ohledu na věk.

„Rakovina prsu není nemocí pouze starších žen, což dokazuje projekt Bellis zaměřující se na ženy v produktivním věku. Již třetím rokem spouští kampaň #HlidejSiJe, jejímž úkolem je naučit ženy samovyšetření. „Je na ženách, aby vzaly zdraví prsou do svých rukou. A to doslova,“ sdělila pro Národní screeningové centrum manažerka projektu Bellis Nikola Samková.

Tagy:

Tálibán obsadil velká města. Západnímu Afghánistánu hrozí dobytí radikály

Situace v Afghánistánu se po stažení drtivé většiny aliančních vojsk stále zhoršuje. Radikální islamisté z hnutí Tálibán se už neomezují na obsazování venkova a útočí i na velká města, kam se skryly desítky tisíc uprchlíků. Většina z nich se proto nyní snaží utéct do sousedních států, celou řadu hraničních přechodů už ale ovládá Tálibán. V zemi tak hrozí vážná humanitární krize.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Češi na olympiádě: Věřím, že medaili přivezu, říká zápasník Omarov. V Tokiu si plní sen

Český zápasník Artur Omarov si v pondělí 2. srpna splní sen premiérovým olympijským startem v kariéře. Díky úspěchu v podobě finálové účasti ve světové kvalifikaci v Sofii v řecko-římském stylu kategorie do 97 kilogramů se ve dvaatřiceti letech prodral mezi šestnáctku vyvolených. Rodák z Dagestánu je přesvědčený, že na medaili může dosáhnout kdokoliv ze startovního pole.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama