Zázrak na Hadím ostrově. Naši bratři nezemřeli, padli do zajetí, tvrdí Ukrajinci

Měli zemřít při obraně Hadího ostrova. Před smrtí měli ukrajinští vojáci poslat ruské vojáky „do p*dele“. Jejich příběh obletěl celý svět. Podle informací ukrajinského námořnictva však vojáci nepadli, ale jsou v zajetí. Stejně tak byla zajata i posádka civilní lodi, která vojákům připlula na pomoc.

„Ukrajinští obránci Hadího ostrova jsou stále naživu.“ Tuto informaci v pondělí sdílelo ukrajinské námořnictvo na sociálních sítích a potvrdilo tak spekulace, které se v poslední době šířily. „Máme obavy o mariňáky, kteří byli zajati ruskými okupanty na Hadím ostrově. Jsme ale velmi rádi, že naši bratři jsou živí a zdraví,“ uvádí. Přiblížili i okolnosti záchranné akce, která zasáhla lidi po celém světě.

„Poté, co jsme 26. února obdrželi informace, že na Hadím ostrově mohou být mrtví nebo zranění, byla k ostrovu vyslána civilní loď Sapfir, aby zahájila humanitární misi. Rusové je však nezákonně zajali. Civilní plavidlo, které nebylo v boji a neplnilo žádnou vojenskou misi. Jde o porušení pravidel a zvyklostí války a mezinárodního humanitárního práva,“ vysvětlují.

UKR/ENG ❗️Увага! Важливо! ВМС ЗС України Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine «Ми дуже...

Posted by Міністерство оборони України on Monday, February 28, 2022

Ukrajinské námořnictvo nyní požaduje, aby Ruská federace okamžitě zadržené Ukrajince propustila. „Obracíme se na světové společenství, aby podniklo všechny možné kroky k ovlivnění Ruské federace ve prospěch navrácení našich lidí,“ zdůraznilo v prohlášení.

Námořnictvo také připomnělo, že třináct statečných mariňáků odrazilo dva ruské útoky. „Nebyli však schopni pokračovat v obraně ostrova. Útočníci pak ‚zapomněli‘ informovat o tom, že zcela zničili infrastrukturu ostrova: majáky, antény a další. Spojení s ostrovem tak bylo přerušeno,“ uvádí.

Ruská válečná lodi, jdi do p*dele

Příběh z Hadího ostrova obletěl celý svět. Ostrov, který se nachází 300 kilometrů západně od Krymu, ve čtvrtek vzali Rusové útokem. Bránila ho skupina třinácti ukrajinských vojáků, kteří tam byli umístěni.

„Tady je ruská válečná loď. Doporučuji vám složit zbraně a vzdát se, jinak začneme střílet. Rozumíte?“ je slyšet z rádiového spojení mezi ruskými loděmi a ukrajinskou posádkou. Na ukrajinské straně je posléze slyšet: „Je to tady. Mám je poslat do p*dele?“ Ptá se jeden z obránců.

Jeho kolega ve zbrani přitaká se slovy „pro jistotu“. Následuje jasný vzkaz ruským útočníkům. „Ruská válečná lodi, jdi do p*dele,“ reaguje přes rádiové spojení ukrajinský voják. Poté měl následovat útok a smrt všech obránců ostrova. Jak však v pondělí informovalo ukrajinské námořnictvo, hrdinové žijí a Ukrajinci budou dělat vše pro to, aby je ze zajetí osvobodili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.