Naděždin nesmí kandidovat
Ruská ústřední volební komise odmítla zaregistrovat odpůrce války Borise Naděždina do březnových prezidentských voleb. Na platformě Telegram to oznámil samotný uchazeč o úřad hlavy státu, který avizoval, že se proti tomuto rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu. Komise podle ruské státní agentury TASS uznala 95 587 podpisů podporujících jeho kandidaturu z celkově téměř 105 tisíc, které jí Naděždin předložil. Ruský zákon od uchazeče neparlamentní strany vyžaduje nejméně 100 tisíc podpisů.
„Nesouhlasím s rozhodnutím ústřední volební komise. Po celém Rusku jsem nasbíral více než 200 tisíc podpisů. Sběr jsme prováděli otevřeně a poctivě – celý svět sledoval fronty v našich štábech a na místech sběrů,“ napsal Naděždin. Podotkl, že kandidatura do letošních voleb je nejdůležitějším politickým rozhodnutím v jeho životě a od záměru neustoupí.
ČTĚTE TAKÉ: Bizarní dohra dopingové aféry. Do dortu mi spadl dědečkův lék, tvrdí ruská krasobruslařka
Ústřední volební komise podle webu Meduza oznámila, že od Naděždina přijala 104 734 podpisů Rusů na podporu jeho kandidatury. Po kontrole 60 tisíc z nich prohlásila 9 147 podpisů za neplatné, zatímco 95 587 podpisů uznala. Komise tvrdí, že v arších našla podpisy jedenácti zesnulých lidí, neuznání dalších zdůvodnila různými nesrovnalostmi.
Lipavský pro CNN: Největší hrozba pro Česko je ruský imperialismus, chce zničit světový řád
Ruský imperialismus představuje tu největší hrozbu pro Českou republiku. V rozhovoru pro americkou stanici CNN to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Mimo to poznamenal, že se Česko připravuje i na možný scénář, že se v USA opět stane prezidentem Donald Trump, který měl mimo jiné prohlásit, že by Američané měli opustit Severoatlantickou alianci (NATO). Lipavský v rozhovoru dále podotkl, že Evropská unie musí hledat nové a kreativní způsoby, jak dodat Ukrajincům tolik potřebnou munici.
Ruský zákon od uchazeče neparlamentní strany vyžaduje nejméně 100 tisíc podpisů na podporu jeho kandidatury. Z jednoho regionu může mít nejvýše 2 500 podpisů, aby jeho jméno mohlo figurovat na volebních lístcích. Naděždinův tým minulý týden uvedl, že volební komise nechce uznat 15 procent sesbíraných podpisů.
Agentura TASS mezitím informovala, že ústřední volební komise ve čtvrtek nezaregistrovala ani vůdce neparlamentní strany Komunisté Ruska Sergeje Malinkoviče kvůli vysokému procentu vad v podpisových seznamech. V jeho případě volební orgán uznal 96 019 z celkově dodaných 104 998 podpisů.
Rusové budou prezidenta volit příští měsíc. Všeobecně se očekává, že třídenní hlasování od 15. do 17. března vyhraje současný šéf Kremlu Vladimir Putin, který si tak zajistí další šestiletý mandát. Nikdo nečekal, že by šedesátiletý Naděždin mohl uspět, i kdyby mu úřady umožnily se zúčastnit, vzhledem k Putinově dominanci a kontrole státu, napsala dříve agentura Reuters. Jeho kampaň však upoutala pozornost kvůli vyjádřenému odporu vůči ruské válce na Ukrajině, kterou se zavázal pokusit ukončit pomocí vyjednávání.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Experti ke kandidatuře Naděždina a současné politice v Rusku