Úřady Náhorního Karabachu přistoupily na ruský návrh ohledně příměří, které má ukončit boje s Ázerbájdžánem. Informuje o tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu nebo agentura Interfax s odvoláním na informační centrum mezinárodně neuznané separatistické republiky.
Prohlášení centra rovněž hovoří o odzbrojení karabašské armády a stažení těžké techniky z horské enklávy, píše BBC. Boje měly podle ní utichnout ve středu ve 13:00 místního času (11:00 SELČ). Ázerbájdžán podle agentur následně potvrdil dosažení dohody o pozastavení bojů v regionu, které začaly o den dříve.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další válka? Ázerbájdžán zahájil operaci v Náhorním Karabachu. Bombardoval hlavní město
Ázerbájdžán zahájil v úterý vojenskou operaci s cílem převzít kontrolu nad Náhorním Karabachem, přičemž během bojů podle místních úřadů zahynuly desítky lidí a stovky jich byly zraněny. Vzrostly obavy z nového konfliktu mezi Baku a Jerevanem. Ve středu v útocích podle místních arménských úřadů ázerbájdžánské jednotky pokračovaly.
Jako válka. Lidi nedaleko Brna vyděsilo testování pyrotechniky v areálu bývalé základny
Bylo to jako začátek třetí světové války. Tak popisují lidé v Brně a okolních obcích testování pyrotechniky v areálu bývalé raketové základny. Přes osm hodin v kuse se z ní ozývaly detonace, které připomínaly válečné filmy. Zatímco organizátor akce tvrdí, že úřady byly o akci s předstihem informovány, starosta obce Mokrá-Horákov tvrdí opak. O celý případ se již zajímá policie i báňský úřad.
Karabašské síly podle agentury Reuters uvedly, že Ázerbájdžán prolomil jejich linie, zmocnil se některých výšin a strategických silničních uzlů a jim nezbývá, než přijmout návrh na příměří. Ve čtvrtek se mají konat rozhovory mezi zástupci arménských obyvatel oblasti a ázerbájdžánskými úřady o budoucnosti regionu a etnických Arménů, kteří tam žijí.
Baku mezitím informovalo o dosažení dohody o pozastavení "protiteroristických opatření", jak nazývá svou operaci v Náhorním Karabachu, a to od středečních 13:00 místního času.
Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2000 vojáků, kteří mají roli mírových sil.
MOHLO VÁS MINOUT: Ať Trump řekne, jak zastavit válku. Zelenskyj ho na CNN vyzval ke zveřejnění receptu na mír