reklama
CNN Prima News Náhorní Karabach

Náhorní Karabach

Výpis příspěvků ke štítku „Náhorní Karabach“

Na hranici Arménie a Ázerbájdžánu opět umírají vojáci. Lidé mají strach, říká Avetisjan

16. listopadu 2021 18:38
Aktualizováno

Na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem se v úterý opět bojovalo, obě země se navzájem obvinily z přeshraničních útoků. Jerevan hlásí mrtvé a raněné, Baku informovalo o dvou zraněných na své straně. Podle nepotvrzených informací zahynulo kolem 15 arménských vojáků. Arménské ministerstvo obrany později informovalo, že strany konfliktu se za ruské asistence dohodly na přerušení bojů a že na hranicích večer místního času zavládl klid.

Tajná služba v Arménii zmařila atentát na premiéra. Připravoval se i pokus o převrat

14. listopadu 2020 22:03

Arménie zmařila atentát na premiéra Nikola Pašinjana a pokus několika bývalých činitelů uchvátit moc. Podle agentur Reuters a TASS to oznámila arménská tajná služba. Pašinjan čelil v uplynulých dnech kritice politiků i lidovému hněvu za svůj souhlas s dohodou o příměří v Náhorním Karabachu, která stvrdila faktickou porážku arménských vojsk.

Naštvaní Arméni kvůli příměří zdemolovali parlament. V Ázerbájdžánu se naopak slaví

10. listopadu 2020 16:48

Dav demonstrantů pronikl do arménského úřadu vlády v hlavním městě Jerevanu a požadoval odstoupení premiéra Nikola Pašinjana. Důvodem protestů byla dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou podepsaly v noci z pondělí na úterý Arménie a Ázerbájdžán za účasti Ruska. Mnozí Arméni totiž považují dohodu za zradu.

Přehledně: Území nikoho. Proč se bojuje o Náhorní Karabach?

10. listopadu 2020 11:59

Válka o Náhorní Karabach se v posledních týdnech opět dostala do hledáčku médií. Další z řady konfliktů mezi Arménií a Ázerbájdžánem naplno vypukl 27. září. Nejnovější eskalace se ale považuje za nejzávažnější a nekrvavější v posledních 25 letech. Zatím poslední příměří podepsaly hlavy obou států za asistence Ruska v pondělí. V čem spočívá konflikt, který se táhne již od konce 80. let?

Konec války o Náhorní Karabach? Arménie oznámila podepsání dohody s Ázerbájdžánem

9. listopadu 2020 23:21

Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax. Arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev za základ k urovnání dlouholetého konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na základě ujednání Moskva do Náhorního Karabachu vyšle vojenské pozorovatele, kteří budou dohlížet na klid zbraní. Podle Alijeva bude členem mírové mise i Turecko.

UEFA prošetří případ člena týmu FK Karabach. Na Facebooku vyzýval k zabíjení Arménů

3. listopadu 2020 22:57

Evropská unie fotbalových asociací (UEFA) zahájí vyšetřování v souvislosti s ázerbájdžánským klubem FK Karabach. Jeden z činitelů týmu měl podle Arménské fotbalové asociace zveřejnit na sociální síti Facebook nenávistný vzkaz vyzývající k zabíjení všech Arménů. S odkazem na pondělní informaci řídícího orgánu UEFA to uvedla agentura AFP.

Všichni Arméni bojují srdcem. Třetí příměří trvalo 45 minut, popsal Avetisjan

26. října 2020 16:47

Podle Arména a majitele společnosti Marlenka Gevorga Avetisjana bylo v neděli vyhlášeno třetí příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem ve válce o Náhorní Karabach. Zatím nejdelší. Trvalo 45 minut. Jeho synovci prý válčí dobrovolně a jako všichni Arméni srdcem. V pořadu Interview ale Avetisjan mluvil i o své firmě Marlenka, kterou podle něj ani pandemie koronaviru nepoznamenala. Dokonce je oproti loňsku v plusu o jedenáct procent.

Putin: Boje o Náhorní Karabach si vyžádaly na 5000 obětí. Za měsíc je to hodně, připustil

23. října 2020 00:22

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na konci září vyžádaly už skoro 5 000 mrtvých, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin v diskusním klubu Valdaj. Putin se pozastavil nad tak vysokým počtem obětí za necelý měsíc bojů oproti ztrátám, které utrpěla sovětská armáda za celé afghánské tažení.

Civilisté spí ve sklepích, padají bomby. Válečná reportérka promluvila o Náhorním Karabachu

14. října 2020 22:24

Konflikt v Náhorním Karabachu mezi Arménií a Ázerbájdžánem se nanovo rozhořel již koncem září. Za tu dobu padli vojáci na obou stranách, ale zároveň i tamní civilisté. Aktuálně v oblasti platí příměří, ale města jsou přitom nadále ostřelována. Dojde k dalším ztrátám na životech? A kdo za konfliktem stojí? Hosty pořadu 360 byli válečná reportérka Lenka Klicperová a politolog Tomáš Šmíd.

reklama