CNN Prima News Náhorní Karabach

Náhorní Karabach

Výpis příspěvků ke štítku „Náhorní Karabach“

Arménie vzdoruje Rusku? Premiér nepodepsal mírový dokument, Putin mrštil perem o stůl

24. listopadu 2022 18:22

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Arménii, kde měla jeho delegace společně s ostatními státy řešit dlouholetý spor o Náhorní Karabach. O tento region se Arménie pře s Ázerbájdžánem. V rámci summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (postsovětská obdoba NATO) se měl podepisovat dokument o závěru jednání. Jenže Jerevan se postavil proti.

Další konflikt ve světě? Ázerbájdžánci podnikli mstivou operaci v kritickém regionu

3. srpna 2022 19:56

Už několik měsíců probíhá válka na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo svojí únorovou invazí, Čína aktuálně shromažďuje techniku blízko Tchaj-wanu a vyhrožuje, a nyní přichází další napětí. Ázerbájdžánci totiž v nestálém regionu Náhorní Karabach podnikli vojenskou operaci proti místním ozbrojencům, kteří straní Arménům. Oblast je dlouhodobě sporným územím, o které Ázerbájdžánci už několikrát válčili s Arménií.

Další válka? Ázerbájdžán napadl Armény v Náhorním Karabachu, kde jsou i ruské jednotky

26. března 2022 18:07
Aktualizováno

Ázerbájdžánská vojska za pomoci bezpilotního letounu Bayraktar podnikla čtyři nálety na síly arménských separatistů v Náhorním Karabachu, kde jsou rozmístěny i ruské mírové jednotky, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Velení ruského kontingentu podle ministerstva podniká kroky k uklidnění vyhrocené situace a vyzvalo ázerbájdžánskou stranu ke stažení vojsk. V Náhorním Karabachu byl podle agentury Interfax vyhlášen válečný stav.

Na hranici Arménie a Ázerbájdžánu opět umírají vojáci. Lidé mají strach, říká Avetisjan

16. listopadu 2021 18:38
Aktualizováno

Na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem se v úterý opět bojovalo, obě země se navzájem obvinily z přeshraničních útoků. Jerevan hlásí mrtvé a raněné, Baku informovalo o dvou zraněných na své straně. Podle nepotvrzených informací zahynulo kolem 15 arménských vojáků. Arménské ministerstvo obrany později informovalo, že strany konfliktu se za ruské asistence dohodly na přerušení bojů a že na hranicích večer místního času zavládl klid.

Klicperová: Je to pandemie strachu. Tak moc se bojíme smrti, že přestáváme žít

4. března 2021 11:47

Lenku Klicperovou charakterizuje hlasitý smích, a to i v situacích, kdy jde o život. Jako válečná reportérka natočila v Kongu dokument o znásilňovaných ženách, navštívila také Afghánistán či Somálsko. „Svoboda pro mě vždy představovala největší hodnotu a teď o ni přicházím. Celou pandemii koronaviru nesu velice těžce, je to nejhorší období v mém životě,“ řekla v pořadu Nový den.

Tajná služba v Arménii zmařila atentát na premiéra. Připravoval se i pokus o převrat

14. listopadu 2020 22:03

Arménie zmařila atentát na premiéra Nikola Pašinjana a pokus několika bývalých činitelů uchvátit moc. Podle agentur Reuters a TASS to oznámila arménská tajná služba. Pašinjan čelil v uplynulých dnech kritice politiků i lidovému hněvu za svůj souhlas s dohodou o příměří v Náhorním Karabachu, která stvrdila faktickou porážku arménských vojsk.

Naštvaní Arméni kvůli příměří zdemolovali parlament. V Ázerbájdžánu se naopak slaví

10. listopadu 2020 16:48

Dav demonstrantů pronikl do arménského úřadu vlády v hlavním městě Jerevanu a požadoval odstoupení premiéra Nikola Pašinjana. Důvodem protestů byla dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou podepsaly v noci z pondělí na úterý Arménie a Ázerbájdžán za účasti Ruska. Mnozí Arméni totiž považují dohodu za zradu.

Přehledně: Území nikoho. Proč se bojuje o Náhorní Karabach?

10. listopadu 2020 11:59

Válka o Náhorní Karabach se v posledních týdnech opět dostala do hledáčku médií. Další z řady konfliktů mezi Arménií a Ázerbájdžánem naplno vypukl 27. září. Nejnovější eskalace se ale považuje za nejzávažnější a nekrvavější v posledních 25 letech. Zatím poslední příměří podepsaly hlavy obou států za asistence Ruska v pondělí. V čem spočívá konflikt, který se táhne již od konce 80. let?