CNN Prima News Náhorní Karabach

Náhorní Karabach

Výpis příspěvků ke štítku „Náhorní Karabach“

Schillerová a Pekarová se pohádaly kvůli máslu. Učte v Bradavicích, řekl Skopeček exministryni

Cena másla spustila roztržku mezi vládními a opozičními politiky na síti X. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se nejprve opřela do politiků ANO – za vysoké ceny podle ní může „oligopol“ šéfa hnutí Andreje Babiše. Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová kontrovala slovy, že TOP 09 nikdy ekonomika nešla. „Radši se věnujte Náhornímu Karabachu,“ reagovala. Rýpanec pobouřil místopředsedu Sněmovny Jana Skopečka (ODS), podle nějž by bývalá šéfka státní kasy raději měla „přednášet finanční kouzelnictví v Bradavicích“.

Výsměch všem Ukrajincům. Kyjev zuří kvůli nominaci Putinova oligarchy na Nobelovu cenu míru

Ukrajina čelí brutálním útokům ruské armády. Jen v ukrajinském Černihivu si úder ruské rakety Iskander vyžádal nejméně 18 mrtvých a 77 zraněných. A mezitím Putinův oligarcha Ruben Vardanjan, který byl Kyjevem označen za „spolupachatele zločinů ruského režimu proti Ukrajině“, usiluje o získání Nobelovy ceny za mír. Výsměch všem Ukrajincům, říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS profesor z kyjevské univerzity Maxim Jali.

Uprchl před válkou a v Česku založil cukrářského giganta. Byla to náhoda, říká šéf Marlenky

Všechno to začalo náhodou, začít podnikat v cukrářství jsem neplánoval, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS zakladatel společnosti Marlenka Gevorg Avetisjan. Muž původem z Arménie se do Česka odstěhoval kvůli válce o Náhorní Karabach a se svou sestrou zde začali prodávat tradiční arménské medové dorty. Své výrobky nyní vyváží do více než 50 zemí světa a zaměstnává 350 lidí. Zároveň se také snaží dát něco zpět své komunitě.

Hladoví, vyčerpaní a potřebují pomoc. Z Náhorního Karabachu uprchli už skoro všichni Arméni

Počet Arménů, kteří uprchli z Náhorního Karabachu do Arménie, překročil 100 000. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle arménské vlády, kterou v sobotu cituje agentura RIA Novosti, počet uprchlíků dosáhl 100 417. V Národním Karabachu až do minulého týdne, kdy oblast po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, žilo odhadem 120 000 lidí.

Karabašská republika přestane existovat. Lidé se bojí čistek, prchají jich desetitisíce

Prezident karabašské republiky Samvel Šahramanian podepsal dekret o zrušení všech státních institucí s platností do ledna 2024. Mezinárodně neuznaný státní útvar Republika Arcach od toho dne přestane existovat. S odvoláním na místní úřady o tom informují zahraniční tiskové agentury. Náhorní Karabach spravují posledních zhruba 30 let etničtí Arméni, minulý týden ho však po bleskové vojenské ofenzivě ovládl Ázerbájdžán.

Hrozí migrační katastrofa? Z Náhorního Karabachu uprchly do Arménie dvě třetiny populace

Aktualizováno

Z oblasti Náhorního Karabachu, kterou minulý týden po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, uprchlo do Arménie už přes 84 000 etnických Arménů, přes dvě třetiny jejich počtu v regionu spadajícím pod Ázerbájdžán. S odvoláním na mluvčí arménského premiéra o tom informovala agentura Reuters. O den dříve média uváděla, že z oblasti uprchlo bezmála 54 tisíc lidí.

Výbuch ve skladu paliv v Náhorním Karabachu zranil přes 200 osob. Tisíce Arménů prchají

Výbuch ve skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu zranil v pondělí přes 200 lidí. Uvedl to ombudsman separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů. Do Arménie jich do pondělních 17:00 místního času (15:00 SELČ) odešlo 6 650. Podle Jerevanu se obávají etnických čistek.

Rusko je oslabené a nemůže zasáhnout. Pro Armény to je zrada, říká Just o bojích v Karabachu

Čerstvý konflikt v Náhorním Karabachu mezi Armény a Ázerbájdžánci ukazuje jasné oslabení Ruska. Na Kavkaze se tím ještě více otevírá prostor pro Turecko. Pro CNN Prima NEWS to řekl spolupracovník redakce žijící v Moskvě Jiří Just. Podle něj vnímají Arméni každou prohru v daném regionu za zradu ze strany Ruska. Jerevan je však zároveň do jisté míry rukojmím Moskvy, protože se nemá na koho jiného obrátit.

Další válka? Ázerbájdžán zahájil operaci v Náhorním Karabachu. Bombardoval hlavní město

Aktualizováno

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne místního času narušily příměří s Arménií a podnikají raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Ze Stěpanakertu, správního centra Náhorního Karabachu, byly hlášeny výbuchy a pod palbou se ocitla i další města a obce, informovala agentura Armenpress. Ázerbájdžánská vojska prolomila obrannou linii arménských sil na několika místech, řekl ázerbájdžánský poradce pro zahraniční politiku Hikmet Hadžijev agentuře Reuters. Současně ujišťoval, že i přes vojenskou operaci zůstává Ázerbájdžán oddaný mírovému urovnání sporu s Arménií. Kreml uvedl, že Rusko pracuje na tom, aby se konflikt Ázerbájdžánu a Arménie o Náhorní Karabach vrátil k diplomatickým řešením.