Počet lidí, kteří nezvládají platit své běžné výdaje, od loňského podzimu prudce roste. Podíl problémových domácností se zvedl o dvaačtyřicet procent. Potíže mají lidé se splácením nájmů, účtů za energie, hypoték a půjček. Ukazují to nejnovější data společnosti PAKRY-SRČ a Českého rozhlasu. Pokud by takové tempo růstu domácností v problémech pokračovalo, může znamenat předlužení či ztráty bydlení u vysokých desítek tisíc lidí, tvrdí autoři studie.
Inflace si vybírá svou daň. Domácností ve finančních problémech přibývá. „Ještě jsem se do takové situace nedostala, ale blíží se to, protože ceny jsou čím dál horší,“ popisuje jedna z dotazovaných.
Od loňského podzimu narostl ze sedmi na deset procent podíl domácností, které začínají mít potíže se splácením běžných výdajů. Během sedmi měsíců přibylo už 120 tisíc domácností, které hlásí finanční problémy.
Energetická státní pomoc? Bude hodně drahá a těžko se zrealizuje, shodli se experti
Zvláštní energetický tarif, se kterým přišla vláda, bude obtížný realizovat a finančně utáhnout. Tak plánovanou pomoc v době zdražování okomentoval energetický expert a poradce investiční skupiny J&T Michal Šnobr. Ředitel skupiny Amper Jan Palaščák v pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že by preferoval její adresnější zacílení.
„Dlouhodobě to může vést k propadu do exekucí. To může být odložené třeba o půl roku, ale když to nebudeme řešit, část domácností se dostane do problémů,“ popisuje autor výzkumu a zakladatel PAQ Resarch Daniel Prokop.
Příjmy lidí stagnují
Nejčastěji lidé nezvládají splácet hypotéku, nájem, půjčky anebo účty za energie. „V současné době to souvisí zejména s inflací. Zatímco mzdy a platy stagnují nebo rostou minimálně, ceny rostou takřka raketově,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
Nejvíce jsou zasaženi samoživitelé a samostatně žijící důchodci. Ti středně příjmoví jsou ohroženi zatím jen málo. „Jsou to jednotky rodin, kterým se sešly vysoké hypotéky, nárůst energií plus přechod na rodičovskou. Ty mohou být v problémech,“ podotýká autor výzkumu.
Proti inflaci se snaží bránit skoro všichni, každý jiným způsobem. „Prodal jsem pole, takže mám z čeho žít, z důchodu by to tedy nešlo,“ líčí jeden z důchodců. „Dříve jsem z těch málo peněz i jezdila na výlety, dneska nemůžu nikam, protože mi na to nezbývá,“ souhlasí další seniorka.
Odborníci ale zároveň dodávají, že se není třeba obávat katastrofických scénářů. „Nemyslím si, že bychom se dostali do stavu, kdy by vypukly nějaké sociální nepokoje. Naštěstí máme stát, který dokáže případy finanční tíže zachytit,“ říká ekonom Marek.
Lidé by se neměli bát zajít na úřady a zjistit, na co všechno mají nárok. Podle dostupných údajů totiž dávky čerpá jen zlomek těch, kteří na ně dosáhnou.