Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) popsal, jak to bude vypadat v polní nemocnici a kde a proč ji plánuje postavit. Zmínil také, jak chce dosáhnout navýšení kapacit pro pacienty. V rozhovoru pro web deníku Blesk zároveň nevyloučil, že se v případě nouze mohou nakažení v rámci nemocnic přesouvat.
Pro plánovanou vojenskou nemocnici, která má vyrůst v pražských Letňanech, vybral ministr zdravotnictví právě tuto lokalitu proto, že se bude stavět v halách. „Máme i stany, ale protože bude postavená v halách, které jsou temperované a dají se vytápět, zvolili jsme tuto lokalitu,“ přiblížil Roman Prymula v rozhovoru pro Blesk.
Armáda na místo dopraví kontejnery s technologiemi. „Kromě toho tam budou zřízena lůžka. Vojenská nemocnice nemá kapacitu příliš velkou, na ty polní operace stačí 100 lůžek. Tady ji rozšíříme na 500 lůžek a ty vezmeme ze státních hmotných rezerv,“ vysvětlil Prymula.
V nemocnici by měl pomoci vojenský personál. „Vojenská nemocnice má svůj personál. Ten je dílem zaměstnán v různých zařízeních, takže ti lidé se tam stáhnou a v té kapacitě, která tam bude, budou schopni poskytovat péči,“ řekl Prymula s tím, že pokud počet lůžek bude rozšířen, musí personál doplnit. Pomoc budou hledat i u mediků a zdravotních sester v rámci přípravy.
Předpokládá, že kapacita tak bude dostatečná. „Vím ale, že třeba Brno v prostoru veletrhů plánuje také nějakou rezervní kapacitu. O Těchoníně jsme se také bavili, tam je kapacita poměrně omezená, 20 lůžek intenzivní péče a 80 dalších. Těchonín ale nemá svoji personální kapacitu a lidé jsou na infekčním oddělení v Hradci Králové a Praze,“ sdělil. Stažení personálu tak podle něj nepřinese zvýšení kapacity a proto se ani neuvažuje o tom, že by byl Těchonín aktivován.
Vybíráme vhodnou halu. pic.twitter.com/IcRybaRZt1
— Armáda ČR (@ArmadaCR) October 15, 2020
Přesun pacientů kvůli kapacitě
Prymula nevyloučil zároveň, že by se pacienti mohli přesouvat mezi nemocnicemi. „Schválili jsme mechanismus, kdy může docházet k nějakým přesunům. Když se dostaneme do situace, kdy některá nemocnice bude potřebovat vyšší kapacitu, než má, tak se to dá řešit dvojím způsobem. Buď jsou její pacienti přesunuti jinam, nebo využijeme jinou skupinu pacientů,“ popsal ministr.
Ale v případě specializované nemocnice IKEM by podle Prymuly nebylo úplně smysluplné převádět pacienty s koronavirem tam, protože v IKEM tyto pacienty nemají a mohlo by se tak stát, že se tam onemocnění zbytečně „zavleče“. „Nemohly by probíhat transplantační programy. Tady je lepší převézt do této nemocnice nějaké těžší případy z různých pražských nemocnic a uvolněnou kapacitu potom použít pro pacienty s COVID-19,“ dodal.
Zastavit by se neměla ani akutní péče. „Ředitelé jsou zodpovědní za to, aby měli akutní kapacitu připravenou, aby nedošlo k tomu, že lidé, kteří budou mít infarkt, nebo jiné komplikace, které vyžadují okamžitou reakci, byli nijak poškozeni,“ popsal Prymula.
S projevem pomohli Babišovi lidi
Prymula po úterním projevu schytal kritiku za to, jakým způsobem komunikuje. Za denní zpoždění tak může podle něj fakt, že jednotlivé nařízení ještě nebylo schváleno, tudíž nebylo na místě přijít s projevem.
„Pokud to nebylo schváleno, tak těžko můžete vyhlašovat nějaké opatření, když by to vláda ještě nějak změnila. Bohužel jsme se časově nevešli do toho okna. Skončili jsme hodinu a půl poté, co měl být odvysílán,“ popsal s tím, že projev napsal sám.
„Naprosto dominantně jsem si text napsal sám. Nějaké korektury tam dělal PR tým, abychom to byli schopni podat a nebyly tam chyby,“ řekl Prymula s tím, že v něm jsou i někteří lidé od premiéra Andreje Babiše (ANO).