Počet nakažených koronavirem ve světě od začátku pandemie překročil 14 milionů, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vlastní výpočty. Dodala, že je to poprvé, co ve světě přibyl milion nově potvrzených případů za méně než 100 hodin.
Údaj o více než 14 milionech nakažených zakrátko potvrdila i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Počet lidí, kteří ve světě podlehli komplikacím po nákaze koronavirem, podle jejích údajů již překročil 600 000. Překonání půlmilionové hranice počtu obětí nákazy univerzita ohlásila 28. června. První úmrtí bylo hlášeno 10. ledna ze středočínského Wu-chanu.
Reuters připomněla, že první případ nákazy koronavirem byl ohlášen z Číny na přelomu roku. Trvalo pak tři měsíce, než se nakazil první milion lidí. Ale stačily jen čtyři dny, než se bilance vyšplhala z 13 milionů případů na 14 milionů.
Velké přírůstky hlásí zejména Spojené státy s více než 3,6 miliony potvrzených případů. Zatímco Švédsko zaznamenalo celkem 77 281 případů od začátku pandemie, USA třetí den za sebou hlásí rekordní denní přírůstek, tentokráte 77 638 případů během uplynulých 24 hodin, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na data JHU. Nemoci COVID-19 podlehlo dalších 927 pacientů, dohromady pak 139 128 lidí v USA.
V Brazílii přesáhl počet nakažených více než dva miliony, včetně prezidenta Jaira Bolsonara, a více než 76 000 lidí zemřelo.
Indie, jediná další země s více než jedním milionem případů, zápasila tento týden s tím, že každý den v průměru přibývalo skoro 30 000 nových případů.
Tyto země se staly hlavní hybnou silou, skrývající se za pátečním oznámením Světové zdravotnické organizace o rekordním denním přírůstku 237 743 případů na celém světě.
Vzhledem k omezeným testovacím kapacitám v mnoha zemích odborníci usuzují, že oficiálně uváděná čísla zachycují pouze část skutečného rozsahu nákazy. Pravděpodobně jsou počty případů i úmrtí podhodnoceny, dodala Reuters.