V Česku do pátečních 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 300 případů více než za stejnou dobu minulý pátek. Druhý den po sobě tak průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil. Ve čtvrtek byla pozitivní více než čtvrtina ze všech provedených testů, což je nejvyšší podíl od 14. listopadu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevyloučil, že by vláda mohla po nynějším uvolnění opatření znovu přitvrdit.
Jedinou dobrou zprávou v číslech je, že přibližně o 100 klesl počet hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich je 4439. Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře už 540 094 nakažených covidem, z něhož se vyléčilo téměř 469 000 lidí. Aktuálně je v zemi 62 564 aktivních případů, většina má mírný průběh.
Do statistik přibylo dalších 77 úmrtí, s covidem tak dosud v Česku zemřelo 8718 lidí. Počet obětí ale v posledních dnech klesá. V neděli jich bylo 94, poprvé od 18. října se tak jejich počet udržel pod stovkou. Méně než sto úmrtí s koronavirem eviduje ministerstvo i v úterý a ve čtvrtek, na pátek zatím připadá 34 obětí. Při dalších aktualizacích ale tyto údaje obvykle ještě rostou.
Index rizika protiepidemického systému PES se už 12 dní po sobě drží na 57 bodech ze sta. Je tak ve třetím stupni z pěti, podle kterého se opatření proti šíření nemoci COVID-19 řídí od čtvrtka. Nově se tak otevřely s omezením kapacity například všechny obchody a restaurace.
Opatření mohou znovu zpřísnit
Po nynějším uvolnění ale hrozí další zpřísnění protikoronavirových opatření. „PES není jediným zdrojem informace, ale základním. Pokud by po tři dny bylo rizikové skóre ve vyšším stupni, mohl by se zase zpřísnit. Vyloučit to nemůžeme,“ uvedl v pátek na tiskové konferenci Blatný. Ve čtvrtém stupni je PES od 61 bodů.
Rostoucí podíl pozitivních z celkového počtu provedených testů pak zmínil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Laboratoře ve čtvrtek provedly 18 383 testů, nejméně tento týden. Pozitivní výsledek mělo 25,15 procenta z nich, sedmidenní průměr je mírně nad 20 procenty.
Podle Duška toto číslo ukazuje relativně velkou virovou zátěž v populaci. „Pozitivita záchytů bude muset brzy započítávat antigenní testy, na tom se pracuje. Jinak by to bylo 14 procent,“ doplnil k tomu Blatný. Odborníci za bezpečný považují podíl zhruba pět až deset procent, který signalizuje, že funguje trasování kontaktů nakažených.
ČR je od čtvrtka ve třetím stupni přísnosti opatření v protiepidemickém systému (PES), nově se otevřely s omezením kapacity například obchody a restaurace. Blatný ovšem dnes na tiskové konferenci označil situaci za „křehkou“. Nelze podle něj vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit. Rizikové jsou momentálně hlavně kraje Královéhradecký, Ústecký, Liberecký, Olomoucký, Zlínský a Vysočina.
Reprodukční číslo má hodnotu 0,93. Číslo R uvádí průměrný počet dalších nakažených, které nakazí jeden pozitivně testovaný.