Testy bojových vozidel (zdroj: CNN Prima NEWS)
Na Libavé vrcholí souboj mezi třemi bojovými vozidly o to, které se stane hlavní bitevní silou české armády. Politici mezitím řeší, kdo bude techniku za miliardy vyrábět a opravovat. V téhle situaci poslanci obdrželi materiál varující před zapojením soukromých zbrojních firem, které o zakázku usilují.
Desetistránkový dokument pro služební potřebu s názvem „Průmyslová spolupráce v rámci realizace strategických projektů resortu MO“, jehož kopii má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, mluví poměrně jasně. V zakázce na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun musí sehrát zásadní roli státní podnik VOP CZ, nikoliv soukromé firmy. „Ministerstvo obrany podporuje maximalizaci zapojení VOP,“ uvádí se v materiálu.
Nové letouny L-39NG vzdušné síly neposílí. Armáda vsadí na modernizace starších strojů
Přestože letouny L-159 používají české vzdušné síly už více než 20 let a potřebují rozsáhlou modernizaci, vojsko se jich neplánuje zbavovat. I dál mají být součástí taktického letectva.
Resort prý zapojením podniku VOP ochrání své bezpečnostní zájmy, když mu v mimořádných situacích může nařídit přednostní opravy své techniky, což soukromníkům nemůže. „V nedávné minulosti se o tom ministerstvo přesvědčilo například u oprav starých bojových vozidel pěchoty (BVP), kdy společnost Excalibur Army (z holdingu CSG) odsouvala opravy BVP pro Armádu ČR a upřednostňovala větší zakázku pro irácké ozbrojené síly,“ upřesňuje materiál.
A tohle je poměrně zásadní moment. Holding CSG (Czechoslovak Group) Michala Strnada je totiž hlavním partnerem hned dvou vozidel, které nyní česká armáda na Libavé testuje. Německého stroje Lynx KF41 od společnosti Rheinmetall a obrněnce Ascod 2 z koncernu GDELS. Třetí vozidlo, švédské CV90 vyráběné společností BAE Systems Hägglunds, naopak od začátku spoléhá především na spolupráci se státním podnik VOP CZ.
Je to v zájmu České republiky
Holding CSG se takovým informacím, které snižují jeho šance v tendru, brání. Podle mluvčího firmy Andreje Čírtka se sice komplikace objevily, ale netýkaly se prý oprav bojových pásových vozidel, nýbrž náklaďáků Tatra 810. „V rámci plnění zakázky došlo k určitým prodlevám, které byly způsobeny pozdějším dodáním náhradních dílů,“ doplňuje Jana Zechmeisterová, mluvčí ministerstva obrany. Jedním dechem dodává, že tato zpoždění neměla žádný vliv na výcvik a schopnosti vojska.
Kromě toho materiál upozorňuje i na „velmi intenzivní lobbing ve prospěch soukromých společností a navyšování“ jejich podílu na nákupu. To je velmi pravděpodobně reakce na iniciativu ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), kterému nestačilo 40procentní zapojení českých firem do zakázky. Překvapivě přejal argumentaci německé firmy Rheinmetall, podle níž by se nová bojová vozidla měla kompletně domestikovat a vyrábět na českém území ve společném podniku.
Jsou zastávky pro cestující bezpečné? Nehoda dodávky v Praze vyvolala pochybnosti
Nehoda, při které dodávka v Praze zranila pět lidí čekajících na tramvaj, vyvolala pochybnosti o bezpečnosti zastávek. Většina z nich prošla rekonstrukcí, mají vyšší obrubníky a jsou podél silnice ohraničené zábradlím. Zajistit stoprocentní bezpečnost prý ale nejde.
Pro připomenutí: Už loni v listopadu došlo na Pražském hradě, který má velmi blízko k majitelům holdingu Czechoslovak Group, k podpisu memoranda mezi Rheinmetallem a CSG. Kromě toho, že jde o velmi nestandardní krok – žádná taková dohoda se na Hradě do té doby nikdy neuzavírala – se tam obě firmy dohodly právě na vzniku společného podniku v areálu kopřivnické automobilky Tatra.
„Pevně věříme, že naše kooperace bude milníkem v modernizaci ozbrojených sil i českého obranného průmyslu,“ glosoval tehdy dohodu Michal Strnad, vlastník skupiny Czechoslovak Group, kam patří i značka Tatra.
Ministr Havlíček vzal nakonec „svůj“ požadavek zpátky, CSG má dál za to, že nová soukromá továrna má smysl a bude fungovat lépe než státní podnik. „Je v zájmu České republiky, aby na jejím území vznikla nová průmyslová schopnost, která se využije nejen v rámci jedné zakázky, ale případně u exportních projektů. Je dokázáno, že exportní potenciál dokáže daleko efektivněji využít soukromý sektor a ne státní,“ myslí si Čírtek, mluvčí CSG.
Lobbing není naše starost
I když není zřejmé, jakou cestou se materiál se značkou „pro služební potřebu, podklady pro jednání“ k poslancům dostal, ministerstvo obrany se jako jeho nejpravděpodobnější autor od dokumentu nedistancovalo. Na dotazy odpovídá, že zakázka je prý stavěna tak, že ji žádný lobbing nemůže ovlivnit. A co fakt, že je skupina CSG průmyslovým partnerem hned dvou vozidel v tendru? „Tato skutečnost nemůže žádným způsobem zakázku ovlivnit,“ odpovídá mluvčí Zechmeisterová.
Poslanec Jan Řehounek (ANO), šéf sněmovního podvýboru pro akvizice, kam dokument doputoval, tvrdí, že proti materiálu nic nemá. „Je to odborný dokument a jako takový je za mě OK,“ tvrdí. Vadí mu ale část týkající se lobbingu soukromých firem, do takového materiálu prý nepatří. „Není to nic, co bychom měli řešit. Zakázka je ve fázi, kdy je samozřejmé, že se určitý lobbing dít bude,“ doplňuje.
Testy tří vozidel na Libavé by měly skončit v červnu, pak bude následovat několikatýdenní vyhodnocení. To ukáže, jestli bude Česká republika investovat 52 miliard korun do pořízení 210 vozidel Ascod 2, CV90 či Lynx KF41. Téměř jisté ale je, že strategickou zakázku se do podzimních voleb nestihne podepsat.
Ostatně pro CNN Prima NEWS už to naznačil i premiér Andrej Babiš: „Doufejme, že ministr obrany Lubomír Metnar s tím pospíší. Ale není to jistota, takže se může stát, že tendr dokončí až příští vláda.“
Obrněný transportér (Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky) Zdroj: CNN Prima NEWS