Nákupy potravin na splátky? Český on-line supermarket testuje systém odložených plateb

Pračku nebo ledničku na splátky Češi dobře znají. Teď by se ale mohlo něco podobného uplatnit i u potravin. On-line supermarket Rohlík nyní testuje systém odložených plateb. Kamenné prodejny ale před nákupy jídla na dluh varují.

Nakoupit pečivo, ovoce a zeleninu teď, zaplatit až o několik týdnů později. I tak by mohl vypadat nákup potravin na dluh. On-line supermarket chce formou odložených plateb pomáhat lidem s drastickým zdražováním. „Když matce samoživitelce přijde jeden měsíc vysoký účet za energie, může jí taková možnost zásadním způsobem pomoci,“ popsala mluvčí společnosti Rohlík Luftia Volfová.

Až dosud poskytovaly možnost zaplatit za jídlo později značky Twisto a Mall Pay. Tyto služby jsou oblíbené, ale nejsou pro každého. „Je tam poměrně přísný scoring, z našich dat víme, že zhruba třetina klientů neprojde,“ uvedl ředitel marketingu Mallpay Tomáš Krásný.

Svaz obchodu varuje, že služba nemá být řešením problému vysokých cen, protože by se potíže jen odložily. „Je složité, aby lidé nespoléhali na dluh dlouhodobě, má to být opravdu snaha překlenout několik posledních dní v měsíci,“ varoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Jídlo na dluh? To je blbost ne?“ nechápal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Každý by si měl koupit jen to, na co má,“ dodal další z respondentů.

V kamenných prodejnách na dluh ale prodávat nechtějí. „Prodej potravin na splátky je z našeho pohledu vůči zákazníkům neférový, protože z ekonomického a finančního hlediska bychom je vystavili riziku dluhové pasti,“ popsal mluvčí Penny Tomáš Kubík.

Rohlík zatím nechce zveřejnovat podrobnosti s tím, že službu jen zvažuje. „Nemělo by jít o nějakou standardní věc, kdy zákazník bude odloženou platbu využívat dlouhodobě a dostane se do finanční tísně,“ sdělila Volfová. Firma by navíc byla pod dohledem České národní banky. Na poskytování odložených plateb je totiž potřeba bankovní licence anebo spolupráce s bankou.

Tagy:
jídlo nákupy obchod ekonomika Česká národní banka Tomáš Prouza platba splátka Penny Market Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky Rohlik.cz Twisto payments a.s. MallPay s.r.o.

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

20:42

Historik Zubov opouští Rusko a míří do Brna, bude učit na Masarykově univerzitě

19:32

Rusové podle Kyjeva rozstříleli auta s civilisty, zabili 24 lidí včetně dětí

18:45

Krymem opět zní výbuchy. Podle ruského gubernátora výbuch způsobilo letadlo, které vzplálo při přistávání na letišti Belbek.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.