Jídlo na dluh
Pračku nebo ledničku na splátky Češi dobře znají. Teď by se ale mohlo něco podobného uplatnit i u potravin. On-line supermarket Rohlík nyní testuje systém odložených plateb. Kamenné prodejny ale před nákupy jídla na dluh varují.
Nakoupit pečivo, ovoce a zeleninu teď, zaplatit až o několik týdnů později. I tak by mohl vypadat nákup potravin na dluh. On-line supermarket chce formou odložených plateb pomáhat lidem s drastickým zdražováním. „Když matce samoživitelce přijde jeden měsíc vysoký účet za energie, může jí taková možnost zásadním způsobem pomoci,“ popsala mluvčí společnosti Rohlík Luftia Volfová.
Až dosud poskytovaly možnost zaplatit za jídlo později značky Twisto a Mall Pay. Tyto služby jsou oblíbené, ale nejsou pro každého. „Je tam poměrně přísný scoring, z našich dat víme, že zhruba třetina klientů neprojde,“ uvedl ředitel marketingu Mallpay Tomáš Krásný.
Svaz obchodu varuje, že služba nemá být řešením problému vysokých cen, protože by se potíže jen odložily. „Je složité, aby lidé nespoléhali na dluh dlouhodobě, má to být opravdu snaha překlenout několik posledních dní v měsíci,“ varoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Jídlo na dluh? To je blbost ne?“ nechápal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Každý by si měl koupit jen to, na co má,“ dodal další z respondentů.
V kamenných prodejnách na dluh ale prodávat nechtějí. „Prodej potravin na splátky je z našeho pohledu vůči zákazníkům neférový, protože z ekonomického a finančního hlediska bychom je vystavili riziku dluhové pasti,“ popsal mluvčí Penny Tomáš Kubík.
Rohlík zatím nechce zveřejnovat podrobnosti s tím, že službu jen zvažuje. „Nemělo by jít o nějakou standardní věc, kdy zákazník bude odloženou platbu využívat dlouhodobě a dostane se do finanční tísně,“ sdělila Volfová. Firma by navíc byla pod dohledem České národní banky. Na poskytování odložených plateb je totiž potřeba bankovní licence anebo spolupráce s bankou.