Mohlo by nás zachránit Portugalsko? Země nabízí Evropě energie, chce prodávat i Česku

Členské státy Evropské unie hledají řešení energetické krize. Představitelé Portugalska i Španělska projevili zájem dodávat elektřinu, kterou tam získávají především z obnovitelných zdrojů, dalším evropským zemím včetně Česka. Vše by záleželo na domluvě s Francií, přes kterou by bylo třeba vystavět infrastrukturu. Francie zatím spoléhá na jadernou energetiku, naopak Německo jeví o elektřinu z pyrenejských zemí čím dál větší zájem, upozornil deník The New York Times.

Portugalsko nemá žádné uhelné doly, v roce 2021 navíc přestalo úplně vyrábět elektřinu z uhlí. Nedisponuje ani ropnými vrty či plynovými poli. Jeho výrobu vodní energie letos navíc ochromilo sucho. I přesto je tento jihozápadní evropský stát připraven hrát během pokračující ruské invaze na Ukrajinu roli klíčové země EU v oblasti energetiky.

Po léta byl totiž Pyrenejský poloostrov odříznut od dodávek levného ruského plynu, který poháněl velkou část evropských zemí včetně České republiky. Portugalsko i Španělsko místo toho masivně investovaly do obnovitelných zdrojů, tedy větrné, solární i vodní energie. Rovněž zavedly propracovaný systém pro dovoz LNG plynu ze severní Afriky či Spojených států.

Vzhledem k ruské agresi se nyní pozornost EU na dvě jihozápadní země upíná čím dál častěji. Ruský plynárenský gigant Gazprom navíc ve středu znovu přerušil dodávky plynovodem Nord Stream 1 do zemí Evropské unie. Odstávka má podle Kremlu trvat do sobotního rána. Plány Moskvy s energetickou politikou lze však těžko předvídat.

Německo je pro, Francie proti

Zájem o španělské či portugalské energie začalo projevovat Německo, které v minulosti spojovalo své energetické zájmy s Ruskem, upozornil deník The New York Times. Vystavění nové infrastruktury by však muselo vést přes Francii, která se donedávna k podobným plánům stavěla odmítavě, jelikož chtěla chránit před konkurencí své výrobce energie i vlastní silný jaderný průmysl.

Podle technologického ředitele portugalské energetické společnosti Fusion Fuel Jaimeho Silvy by přitom bylo relativně snadné i rychlé instalovat elektrické kabely přes Francii, pomocí nichž by do zbytku Evropy proudila elektřina především z portugalských větrných zdrojů a španělských slunečních zdrojů.

„I před touto krizí jsme my a Španělsko jasně říkali, že chceme naši energii i prodávat. Francie ale jasně odpověděla, že ne, ne a ne. Stále chceme prodávat a ostatní země (z EU) chtějí kupovat. Pokud Francie nechce, nechť nám umožní alespoň prodat energie do Německa, Maďarska, České republiky, Rakouska, Lucemburska či Belgie, protože tyto země je potřebují právě teď,“ prohlásil Silva.

Potřebuje Česko vůbec pomoci?

Zástupci EU budou hledat společné řešení krize 9. září na mimořádné evropské radě pro energetiku, kterou svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Často se diskutuje o zastropování cen plynu, k čemuž už sáhlo právě Portugalsko a Španělsko. Obě země si v rámci evropského bloku vyjednaly výjimku umožňující oddělit propojené ceny plynu a elektřiny.

Nutno podotknout, že samotné Česko je jedním z největších vývozců elektřiny na světě. Terčem časté kritiky je fakt, že společnost ČEZ obchoduje s elektřinou na lipské burze, což podle kritiků českým koncovým zákazníkům výrazně zvyšuje cenu. Řešení tohoto problému je však přinejmenším velmi složité.

Stát je sice většinovým vlastníkem ČEZ (má 69,8 procenta akcií), ale ani to mu podle vlády i mnoha odborníků neumožňuje stáhnout se z obchodování na burzách bez souhlasu menšinových akcionářů.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN
Volby 2022

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN

Komunální a senátní volby v Česku skončily. Lidé si mohli volit nové zastupitele obcí, měst a městských obvodů a obměnit třetinu Senátu. Ve většině republiky jsou už výsledky jasné, rodí se první koalice. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vedl v senátních volbách v Jihlavě, v prvním kole ale nezvítězil. Naopak mandát v Senátu získal v prvním kole na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). V krajských městech převážně boduje hnutí ANO, vládní koalice zase ovládla Prahu či Brno.

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář
Volby 2022

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář

Šéf hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta, proslulý kardiochirurg Jan Pirk (za TOP 09) či hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ) mohou po komunálních a senátních volbách slavit. Dařilo se i známým starostům jako třeba Michalu Šmardovi nebo Janu Birkemu (oba ČSSD). Smutní naopak legendární žokej Josef Váňa či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Infobox
sledujeme živě
01:00

Vážení čtenáři, on-line přenos CNN Prima NEWS k letošním komunálním a senátním volbám tímto končí. Děkujeme Vám za vaši pozornost.

00:51

Hlaváček nechce pražskou koalici s ANO a SPD

00:28

V Plzni už je domluvená nová koalice

00:11

Čižinský: Pro Praha Sobě byly volby úspěšné

Poprvé bez Kubery. Severočeská modrá bašta padla, ODS ale v čele Teplic nejspíš zůstane

Komunální volby v Teplicích mají poprvé od roku 1994 jiného vítěze než Občanskou demokratickou stranu. Po sečtení všech odevzdaných hlasů je jasné, že jich nejvíce připadlo hnutí ANO, ODS však skončila v těsném závěsu. Oba politické subjekty tak nejspíše budou pokračovat v dosavadní magistrátní spolupráci. V zastupitelstvu totiž mají pohodlnou většinu.

Rusové se chtěli na válku dívat jen v televizi. Zapojit se podle expertů nehodlají

Moskva nemá pro vedení invaze dostatek lidských zdrojů. Rusové si původně představovali, že konflikt budou pouze sledovat na televizních obrazovkách a blíže se jich nedotkne. Z této iluze se jich však řada musela probrat po vyhlášení částečné mobilizace Vladimirem Putinem. Podpora agresivní války na Ukrajině v Rusku klesá a motivace občanů k aktivnímu zapojení je velmi nízká. Shodli se na tom odborníci v pořadu Zprávy PLUS.

Živě
ON-LINE: Další brutální zákroky v Rusku. Policie zatkla stovky demonstrantů proti mobilizaci

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku. Ruská policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně

Kandidát na pražského primátora za ANO Patrik Nacher si v sobotu nechal vyčistit auto, první místopředseda strany Karel Havlíček byl na výlovu a šéf hnutí Andrej Babiš v Karlových Varech. Zavřely se volební místnosti a hnutí ANO se proměnilo, z velkolepé kampaně s obytňákem se stal nejchudší raut na štábu, kam nejdůležitější politici přijeli pozdě. I když se hnutí v komunálních i senátních volbách podle dosavadních výsledků celkem daří, po volbách působí odevzdaně.

Domácí zpravodajství

Nevypadá to špatně, ocenil průběžné výsledky voleb Fiala. Vyloučil spolupráci s SPD

Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení průběžných výsledků voleb odmítl, že by na komunální úrovni jeho strana tvořila koalice s hnutím SPD. Zároveň uvedl, že nepochybuje o úspěchu předsedy Senátu a stranického kolegy Miloše Vystrčila, který obhajuje křeslo v horní komoře Parlamentu. Průběžné výsledky zatím hodnotí pozitivně šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.