Místo vytváření haloweenských dekorací si dýni raději namažte na chleba

Dýní jsou nyní plné obchody a možná jich máte také plnou zahradu. Nevíte už, co byste z nich vyrobili? Zkuste netradiční, ale skvělé dýňové máslo. Vyrobené ho budete mít za pár minut a můžete ho použít jen tak ráno na pečivo nebo i netradičně třeba na mazání cukroví.

Na dýňové máslo budete potřebovat:

  • ½ dýně Hokkaido
  • ½ kostky másla
  • ½ hrnečku cukru krystal
  • 1/4 hrnečku jablečného džusu
  • 1 lžičku skořice
  • 1 lžičku zázvoru
  • 1 lžičku muškátového oříšku
  • 4 kousky hřebíčku.

Dýni nakrájejte na kostičky. Hokkaido má tu výhodu, že ji nemusíte loupat. Takže stačí rozpůlit, vydlabat semínka a pokrájet na malé kousky. Pak ji dejte do hrnce.

Zasypte ji cukrem, přidejte máslo a podlijte jablečným džusem. Přidejte všechno koření a dejte vařit asi na 20 až 30 minut. Během této doby dýně hezky změkne.

Pak celou směs rozmixujte tyčovým mixérem. Ještě horkou ji přelijte do čistých, suchých sklenic. V lednici ho potom můžete uchovávat až 3 týdny. Dýňové máslo si můžete dopřát jen tak, k snídani či svačině na toustovém chlebu, můžete ho ale použít i poměrně netradičně. Třeba k plnění vánočního lineckého cukroví.

Dýně jsou poslední dobou velmi oblíbené. A nemůže za to jen Halloween. Čím dál častěji ji najdete na zahrádkách, protože její pěstování je velmi jednoduchá a výsledky mohou být ohromující. Krom netradiční chutě vám dýně nabídne i mnoho svých prospěšných účinků.

Dýně jsou příbuzné s okurkami, cuketami, patizonem, ale také s melouny. Hrají všemi barvami – od bílé, přes světle žlutou, krémovou, béžovou, typickou oranžovou až po zelenou, jsou i skvrnité, s hladkým nebo hrbolatým povrchem. Dýni musíte před konzumací vydlabat a oloupat z ní slupku – krom druhu Hokkaido, s tou to je jednoduché, loupat se nemusí. Semínka využijte také. Bude z nich skvělý dýňový čaj. Konzumací dodáte tělu velké množství vlákniny. Ta přispívá k dobrému vylučování a také k pocitu zasycení.

Z většiny je tvořena vodou - a to až 95%. Je tedy vhodným pomocníkem při hubnutí. Z vitamínů obsahuje zejména A a E, v menším množství také B a C. Najdete v ní i množství minerálů – jako draslík, hořčík, také fosfor, vápník a železo. Díky všem těmto látkám posiluje střevní výstelku a pomáhá v boji s infekcemi. Vitamin A udržuje dobrý zrak a je také prospěšný pro rozmnožovací soustavu a její správné fungování. Obsahuje velké množství antioxidantů – ty fungují jako prevence vzniku rakoviny žaludku a krku. Dýně působí i na pokožku. Zvyšuje tvorbu kolagenu a pokožka je tak pružnější. Draslík a vitamin C upravují krevní tlak a hladinu cholesterolu. S tím souvisí i nižší riziko mrtvice. Draslík je i prevencí ledvinových kamenů a cukrovky typu II.

Zdroje: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, vimcojim.cz, blendea.cz

Tagy: