reklama

Místo vytváření haloweenských dekorací si dýni raději namažte na chleba

Dýní jsou nyní plné obchody a možná jich máte také plnou zahradu. Nevíte už, co byste z nich vyrobili? Zkuste netradiční, ale skvělé dýňové máslo. Vyrobené ho budete mít za pár minut a můžete ho použít jen tak ráno na pečivo nebo i netradičně třeba na mazání cukroví.

reklama

Na dýňové máslo budete potřebovat:

  • ½ dýně Hokkaido
  • ½ kostky másla
  • ½ hrnečku cukru krystal
  • 1/4 hrnečku jablečného džusu
  • 1 lžičku skořice
  • 1 lžičku zázvoru
  • 1 lžičku muškátového oříšku
  • 4 kousky hřebíčku.

Dýni nakrájejte na kostičky. Hokkaido má tu výhodu, že ji nemusíte loupat. Takže stačí rozpůlit, vydlabat semínka a pokrájet na malé kousky. Pak ji dejte do hrnce.

Zasypte ji cukrem, přidejte máslo a podlijte jablečným džusem. Přidejte všechno koření a dejte vařit asi na 20 až 30 minut. Během této doby dýně hezky změkne.

Pak celou směs rozmixujte tyčovým mixérem. Ještě horkou ji přelijte do čistých, suchých sklenic. V lednici ho potom můžete uchovávat až 3 týdny. Dýňové máslo si můžete dopřát jen tak, k snídani či svačině na toustovém chlebu, můžete ho ale použít i poměrně netradičně. Třeba k plnění vánočního lineckého cukroví.

Dýně jsou poslední dobou velmi oblíbené. A nemůže za to jen Halloween. Čím dál častěji ji najdete na zahrádkách, protože její pěstování je velmi jednoduchá a výsledky mohou být ohromující. Krom netradiční chutě vám dýně nabídne i mnoho svých prospěšných účinků.

Dýně jsou příbuzné s okurkami, cuketami, patizonem, ale také s melouny. Hrají všemi barvami – od bílé, přes světle žlutou, krémovou, béžovou, typickou oranžovou až po zelenou, jsou i skvrnité, s hladkým nebo hrbolatým povrchem. Dýni musíte před konzumací vydlabat a oloupat z ní slupku – krom druhu Hokkaido, s tou to je jednoduché, loupat se nemusí. Semínka využijte také. Bude z nich skvělý dýňový čaj. Konzumací dodáte tělu velké množství vlákniny. Ta přispívá k dobrému vylučování a také k pocitu zasycení.

Z většiny je tvořena vodou - a to až 95%. Je tedy vhodným pomocníkem při hubnutí. Z vitamínů obsahuje zejména A a E, v menším množství také B a C. Najdete v ní i množství minerálů – jako draslík, hořčík, také fosfor, vápník a železo. Díky všem těmto látkám posiluje střevní výstelku a pomáhá v boji s infekcemi. Vitamin A udržuje dobrý zrak a je také prospěšný pro rozmnožovací soustavu a její správné fungování. Obsahuje velké množství antioxidantů – ty fungují jako prevence vzniku rakoviny žaludku a krku. Dýně působí i na pokožku. Zvyšuje tvorbu kolagenu a pokožka je tak pružnější. Draslík a vitamin C upravují krevní tlak a hladinu cholesterolu. S tím souvisí i nižší riziko mrtvice. Draslík je i prevencí ledvinových kamenů a cukrovky typu II.

Zdroje: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, vimcojim.cz, blendea.cz

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama