Rusko podle agentury Interfax v pátek vyslalo jednotku výsadkářů na společné cvičení do Běloruska v rámci neplánované prověrky bojové pohotovosti. Dva výsadkáři podle agentury Reuters zemřeli, protože jim kvůli silnému větru selhaly padáky. Cvičení se konalo na jihozápadě Běloruska v Grodněnské oblasti sousedící s Polskem. Tam se nyní snaží proniknout z Běloruska tisíce migrantů, převážně z Blízkého východu.
Dva výsadkáři utrpěli zranění při přistání u Grodna a lékaři je nedokázali zachránit, informovalo několik zahraničních agentur.
Taktického cvičení ruských a běloruských jednotek se zúčastnilo asi 250 Rusů a zapojily se do něj rovněž ruské vojenské dopravní letouny Il-76. Večer Moskva oznámila, že cvičení skončilo a ruští vojáci se vrátili do míst svého stálého nasazení.
Interfax upozornil, že vojenské cvičení se odehrálo na pozadí vyhrocené situace na polsko-běloruských hranicích, u kterých táboří tisíce migrantů toužících proniknout do Evropské unie. Polsko u běloruských hranic soustředilo tisíce vojáků, zřídilo překážky z ostnatého drátu a vyhlásilo výjimečný stav v pohraničním pásmu.
Ve středu a ve čtvrtek ruské bombardéry Tu-22M3 a Tu-160 přeletěly nad Běloruskem, aby tak vyjádřily podporu nejbližšímu spojenci Moskvy. Minsk později uvedl, že na hranici posiluje protivzdušnou obranu a ruské letouny budou provádět lety nad běloruským územím pravidelně.
Severoatlantická aliance v pátek odsoudila počínání Běloruska, které podle aliančního prohlášení kvůli politickým účelům uměle vytvořilo migrační krizi jako nástroj hybridní akce proti Polsku, Litvě a Lotyšsku. NATO vyjádřilo solidaritu s dotčenými zeměmi a varovalo před rizikem eskalace a provokací z běloruské strany.
Rusko musí od provokací upustit
Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek uvedl, že pohyby ruských vojsk v blízkosti hranic Evropské unie a Ukrajiny ničemu nepomáhají a jen zbytečně zhoršují napětí. „Rusko musí od zbytečných provokací upustit a místo toho využít svůj vliv na Lukašenkův režim, aby přestal zneužívat migraci jako způsob nátlaku na některé členské státy EU,“ řekl Deníku N Kulhánek. Dodal, že o situaci v Bělorusku a obecně ve východní Evropě bude řeč v Bruselu na pondělním zasedání ministrů zahraničí EU.
Evropská unie podezírá Minsk, že migrační krizi zosnoval v pomstě za sankce, které EU vyhlásila proti autoritářskému režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv při potlačování loňských protestů proti Lukašenkovi a zfalšování prezidentských voleb.