Přestože je již přibližně polovina české populace plně naočkovaná, čísla nově nakažených v posledních dnech znovu mírně rostou. Panují tak obavy, zda na podzim nepřijde další covidová vlna, která by mohla znovu zatížit český zdravotnický systém. Ministerstvo zdravotnictví proto se svými poradci řeší, jak se na případnou podzimní vlnu připravit.
„Nelze to přesně predikovat. Je možné očekávat zvýšený počet případů i hospitalizací. Je nutné být připraveni na zvýšený počet hospitalizací. Pravděpodobně však bude méně těžkých průběhů. Klíčové je co nejrychleji přesvědčit osoby z rizikových skupin o nutnosti vakcinace,“ píše se v dokumentu z jednání Klinické skupiny covid při ministerstvu zdravotnictví.
Jako vědci jsme selhali. Naši spoluobčané jsou zcela zmatení, přiznává biochemik
Čeští vědci selhali ve snaze vysvětlil lidem v Česku vážnost epidemie nemoci COVID-19 a důležitost očkovací kampaně v boji proti smrtelné nemoci. Na sociálních sítích to napsal český biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka. Reaguje tak na změť pochybných informací ohledně vakcín i pandemie, které se šíří na internetu. Vyzývá k četbě relevantních zahraničních médií a dokládá jasná fakta o tom, jak očkování zabraňuje hospitalizacím i úmrtím.
Poradci informují, že by nemocnice měly být na případný zvýšený nápor připravené. Důležité však je, aby tentokrát hygiena zvládla efektivně trasovat a také aby nadále pokračovalo testování.
„Nemocnice mají postupy, jak rychle aktivovat kapacity pro hospitalizace pozitivních pacientů. Klíčové jsou kapacity trasování/testování. Technické zázemí je připraveno, kapacity laboratorních přístrojů jsou. V současné době je mírný útlum kvůli snížené poptávce a zvýšenému množství dovolených. Připravují se objednávky na zajištění trasování dle predikce incidence,“ stojí v materiálu skupiny.
Podle odborníků je nutné provést revizi sítě odběrových míst a laboratoří a zajistit, aby se pozitivní lidé dostali k péči včas. „Je potřeba apelovat na praktické lékaře, aby sledovali pozitivně testované pacienty a včas je referovali k další potřebné léčbě, rizikovým skupinám je nutné podat monoklonální protilátky,“ píše se v dokumentu.
„Pro případnou podzimní vlnu je nutné u všech pozitivních zajistit kontakt, případně vyšetření v rámci primární péče. Pozitivní by měli kontaktovat svého lékaře a ten určí další postup – tedy zda časná léčba ambulantními antivirotiky či podání monoklonálních protilátek proti covidu,“ doplňuje skupina.
Tempo očkování klesá
Problémem je, že se do podzimu pravděpodobně nestihne proočkovat natolik významná část populace, aby se vytvořila takzvaná kolektivní imunita, na kterou je podle odborníků potřeba proočkovat alespoň 70 procent populace. Podle posledních statistických dat k tomu může dojít až 19. listopadu.
Tempo očkování však nadále prudce klesá především kvůli nezájmu části českého obyvatelstva. Zdravotníci například v úterý aplikovali přibližně 33 tisíc dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 15 800 méně než o týden dříve. Od začátku očkování koncem loňského prosince bylo v Česku podáno přes 11 milionů dávek vakcíny. Ukončené očkování má 5,38 milionu lidí.