Když před rokem a půl začínala koronavirová krize, obávali se ekonomové, že bude následovat krize finanční. Za následek měla mít masivní propouštění, k čemuž docházelo například po minulé krizi po roce 2008. Nezaměstnanost se však oproti predikcím udržela nadále na velmi nízké úrovni a naopak již čtvrtý měsíc za sebou klesá. Ekonomové tak nyní hledají příčinu těchto pozitivních výsledků.
Nezaměstnanost v Česku klesla čtvrtý měsíc v řadě. V červnu se snížila na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu. K poklesu přispívá zejména rozjezd ekonomiky po uvolňování opatření proti šíření koronaviru.
„Kdo před rokem věštil, že COVID-19 v zemi výrazně nezvýší nezaměstnanost, nechť se přihlásí. Obávali jsme se toho tehdy skoro všichni. Situace je však dnes taková, že česká nezaměstnanost je na nízké úrovni skvělých časů před příchodem finanční krize v roce 2008,“ uvedl ekonom Daniel Münich na Facebooku.
Podle něj za to mohou jak vládní podpůrné programy, tak neochota nezaměstnaných jít se registrovat na úřad práce. „Hodně pomohly vládní programy Antivirus, kompenzační bonus a podobně. Podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky jsou u nás nízké a chudoba lidi motivuje k práci za každou cenu. Podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky jsou u nás tak nízké, že se lidé na pracáku ani neobtěžují registrovat,“ napsal Münich s tím, že další skupinou lidí, kteří se na úřadech práce neregistrují, jsou lidé v exekuci, pracující raději načerno.
Výrazně se podle něj navíc propouštěli hlavně zahraniční pracovníci, kteří na podporu v nezaměstnanosti nemají nárok a „zmizeli“ tak ze statistik. „Čeští zaměstnavatelé jsou na své zaměstnance hodní a nepropouští je ani v ekonomicky těžkých dobách. Čeští zaměstnavatelé racionálně kalkulují, že kdyby zaměstnance propustili, už je později neseženou,“ doplnil.
Kdo před rokem věštil, že covid-19 v zemi výrazně nezvýší nezaměstnanost, nechť se přihlásí! Obávali jsme se toho tehdy...
Posted by Daniel Münich on Tuesday, July 13, 2021
Někteří si zvykli, že dostávali peníze, i když nepracovali
V České republice je více než 350 tisíc neobsazených pracovních míst. „Jsme tedy v situaci, že každý, kdo má opravdový zájem pracovat, si práci velmi rychle najde. Bohužel jsme však svědky, že se rozchází představy zaměstnanců a zaměstnavatelů o mzdovém ohodnocení. Zároveň si v koronavirové době někteří zaměstnanci zvykli, že dostávali peníze, i když nepracovali, což zhoršuje jejich pracovní morálku,“ komentoval data ekonom Štěpán Křeček.
Společnosti se však nadále přetahují o zaměstnance. „Firmy cítí silnou poptávku ze strany spotřebitelů a snaží se navyšovat výrobní kapacity. To je však vzhledem k nedostatku volných pracovních sil obtížné. Začínáme proto být svědky situací, kdy se firmy přetahují o zaměstnance. To povede k růstu mezd, které však v reálném vyjádření budeme muset ponížit o relativně vysokou míru inflace,“ uvedl Křeček.
V následujícím období lze podle něj očekávat, že lidé budou měnit svá zaměstnání. „To však nebude doprovázeno nárůstem nezaměstnanosti, protože na pracovním trhu je dostatek příležitostí k uplatnění. Situace by se mohla změnit v případě, že by na podzim byla opět zaváděna restriktivní opatření v ekonomice. To však díky očkování zatím není hlavní scénář,“ uzavřel.