Telefony s operačním systémem Android se ocitly pod nájezdem útočníků. Ti se prostřednictvím bojových, dobrodružných, strategických či závodních her snažili zneužít české uživatele a přesměrovat je na nebezpečné webové stránky nebo falešné investice. Bezpečnostní experti varují, že mezi ohroženými uživateli mohly být i děti.
Bezpečnostní experti ze společnosti Eset odhalili nebezpečný software. Ten sice nekradl uživatelská data, ale na mobilních telefonech zobrazoval nadměrné množství reklamy, na které útočníci vydělávali. Vir zvaný Andreed se Českem šíří už několik měsíců.
ČTĚTE TAKÉ: Zákaz sociálních sítí pro děti? Pavel zhodnotil možnost australský vzor zavést v Česku
„Na základě posledních analýz můžeme říct, že Česko zaplavily cracknuté verze her, které obsahují různé typy kybernetických hrozeb. V tuto chvíli zcela vytlačily jiný malware, a to i bankovního trojského koně Cerberus. V říjnu se jednalo o širokou paletu různých herních žánrů,“ uvedl vedoucí analytik Martin Jirkal ze společnosti Eset.
Virus se nejvíce objevoval v závodní hře Car Parking Multiplayer. Další hrozbou je trojský kůň Agent.FBE, který se šíří prostřednictvím dobrodružných či strategických her. Mezi napadenými byla například plošinovka Geometry Dash.
„Ačkoli by se mohlo zdát, že tato stále se opakující strategie už nebude fungovat, opak je evidentně pravdou. Útočníci zcela jistě zkouší šířit i méně nebezpečný škodlivý kód prostřednictvím aplikací pro volný čas. Očekávají, že uživatelé všech věkových kategorií budou před koncem roku tuto zábavu vyhledávat,“ dodal Jirkal.
Z umělé inteligence se vyklubal podvod
Experti varují i před aplikací Super AI – Powered by ChatGPT, která se snaží parazitovat na oblíbeném chatbotovi od společnosti OpenAI, se kterou však nemá nic společného. V Super AI bezpečnostní analytici odhalili škodlivý program FakeApp.AFZ, který uživatele lákal na investice do kryptoměn.
„Má podobu jednoduché aplikace, která uživatelům zobrazuje webové stránky s možnostmi investovat své peníze. Známý nástroj a značka mají působit jako návnada a přesvědčit je, že je vše bezpečné a spolehlivé,“ uvedl Jirkal.
Aby útočníci zamaskovali svůj podvod, tak krátkodobě nechali napadené uživatele vydělávat peníze, a dokonce jim je umožnili vybrat. Chtěli si tím vybudovat důvěru, aby lidé postupně investovali vyšší částky. „Je ale samozřejmě jen otázka času, kdy o ně uživatelé definitivně přijdou,“ dodal Jirkal.
Majitelé mobilních telefonů se systémem Android by si proto měli dávat pozor, jestli si stahují oficiální aplikace prostřednictvím Google Play. Rozhodně by neměli aplikace instalovat ze stránek nebo obchodů třetích stran.
„Útočníci škodlivé kódy zabalí do domnělých aplikací známých značek. Proto bych rád apeloval na uživatele, aby dbali na to, odkud si aplikace pro své chytré telefony stahují. Na jejich falešné a nebezpečné verze narazí především v neoficiálních obchodech třetích stran, které nabízejí hry ve výhodných balíčcích, zcela zdarma nebo ve verzích, které nikde jinde nejsou dostupné,“ varoval vedoucí analytického týmu Eset.
Rodičům doporučuje, aby o kybernetických rizicích mluvili se svými dětmi. Právě nejmladší uživatelé, kteří zpravidla nemají velké zkušenosti s používáním smartphonů, patří mezi cíle útočníků.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Muž chtěl spáchat pojistný podvod, unikla mu ale zásadní věc. Video je hitem internetu