Vakcína proti covidu od firem Pfizer a BioNTech dosahuje podle aktualizovaných výsledků z klinických testů účinnosti 91,3 procenta, oznámili ve čtvrtek výrobci. Údaj se vztahuje na skupinu, v níž byli pacienti až šest měsíců po druhé dávce vakcíny. Podle prohlášení data z pokračujícího klinického testu také potvrzují bezpečnost očkovací látky a účinnost proti aktuálně cirkulujícím mutacím koronaviru SARS-CoV-2.
Výrobci podle agentury Reuters mimo jiné uvádějí, že se jejich vakcína zdá být vysoce efektivní vůči mutaci B.1.351, označované jako jihoafrická. Analýza aktualizovaných testovacích dat podle výrobců neodhalila žádné vážné bezpečnostní otázky, přičemž vedlejší účinky odpovídaly dřívějším poznatkům.
Pfizer a BioNTech původně uváděly, že jejich vakcína chrání před onemocněním COVID-19 s účinností 95 procent. Nyní hlásí o něco nižší hodnotu, protože ze 46 000 účastníků klinické studie nemoc z koronaviru potkala 927 lidí, z nichž 77 patřilo do skupiny naočkovaných. Mezi těmi, kteří dostali vakcínu, výzkumníci nezaznamenali žádný případ covidu s těžkým průběhem.
„Je to důležitý krok, který dál potvrzuje dosud pozorovaná data o silné účinnosti a dobré bezpečnosti,“ uvedl ředitel BioNTech Ugur Sahin. „Tato data přináší také první klinické výsledky o tom, že vakcína může účinně chránit proti aktuálně cirkulujícím variantám (koronaviru), což je klíčový faktor, pokud jde o dosažení kolektivní imunity a ukončení této pandemie,“ pokračoval.
Televize CNN dodává, že výsledky nabízejí další poznatek ohledně toho, jak dlouho imunita generovaná vakcínami vydrží. „Byť je šest měsíců skromný cíl, je to delší doba než 90 dní ochrany, což byl do této chvíle nejlepší odhad,“ napsala CNN na svém webu.