Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz
Od ledna příštího roku skončí volný pohyb pracovníků mezi Velkou Británií a zeměmi Evropské unie. Spojené království zavede nový imigrační systém, který v pondělí schválila Sněmovna lordů. O změně na Twitteru informovala ministryně vnitra Priti Patelová, která zákon dlouhodobě prosazovala.
Nový systém bude zacházet s občany EU a třetích zemí stejně. Každý, kdo přijde do Velké Británie za prací, bude muset předem požádat o povolení. Výjimku budou mít Irčané. V rámci imigračního systému se budou uchazeči o práci v Británii bodovat. Vízum poté úřady udělí tomu, kdo získá dostatek bodů.
„Po mnoha letech kampaní jsem ráda, že parlamentem dnes prošel imigrační zákon, který 31. prosince ukončí volný pohyb. Plníme vůli Britů,“ napsala v pondělí na Twitter Patelová. Ona i britský premiér Boris Johnson jsou velkými zastánci brexitu.
After many years of campaigning, I am delighted the Immigration Bill which will end free movement on 31st December has today passed through Parliament.
— Priti Patel MP (@pritipatel) November 9, 2020
We are delivering on the will of the British people. pic.twitter.com/pUkio41nTg
Minimum je 70 bodů
Systém se skládá z devíti položek, z nichž tři jsou pro žadatele povinné. Jedná se o nabídku firmy, která má povolení najímat zaměstnance z jiných zemí. Uchazeč musí mít potřebné dovednosti a vzdělání k výkonu práce a musí mluvit anglicky. Pokud tyto podmínky splňuje, získá 50 bodů. Aby na vízum dosáhl, potřebuje jich 70.
Zbylé body může žadatel nasbírat například na základě výše nabízeného platu nebo třeba doktorátu. Podle některých odborníků to ale v podstatě znamená, že se už do Británie nedostanou málo kvalifikovaní pracovníci, jako jsou číšníci, barmani nebo třeba sběrači jahod. Právě sklízet ovoce jezdí cizinci včetně Čechů na ostrovy pravidelně.
„Bodový systém poskytne zaměstnavatelům ve Velké Británii jednoduchá, efektivní a flexibilní kritéria k náboru kvalifikovaných pracovníků z celého světa prostřednictvím řady různých imigračních cest,“ píše se na webu britské vlády.
Zákon se nebude vztahovat na ty, kteří ve Velké Británii už pracují nebo přijedou do země předtím, než zákon vstoupí v platnost.
Kradou přistěhovalci práci?
Součástí kampaní podporujících odchod Velké Británie z EU bylo tvrzení, že přistěhovalci kradou místním práci, což vyvrací studie vydaná prestižní London School of Economics. „Můžeme s jistotou říci, že podle empirických důkazů imigrace z Evropské unie neměla výrazné negativní dopady na průměrnou zaměstnanost, mzdy, nerovnost nebo veřejné služby na místní úrovni pro osoby narozené ve Velké Británii,“ uvádí studie.
Nový imigrační zákon má i své odpůrce. Profesorka Tanja Bueltmannová, Němka žijící ve Skotsku, uvedla, že zákon zabrání právům milionů lidí, jako je ona, „svobodně se rozhodnout, že si ze Spojeného království udělají domov a přispějí zde společnosti“.
I'll never understand why these people celebrate removing their own right to free movement. Everyone else in Europe still has an entire continent to call home. https://t.co/eB2lHDqrTn
— Brian Cox (@ProfBrianCox) November 9, 2020
„Nikdy nepochopím, proč tito lidé slaví odstranění vlastního práva na volný pohyb. Všichni ostatní v Evropě mají stále celý kontinent, kterému mohou říkat domov,“ napsal na Twitter zase profesor z univerzity v Manchesteru Brian Cox.