NATO je mrtvé, Evropě bychom nepomohli. Trumpův drastický budíček šokoval eurokomisaře

Bývalý americký prezident a opětovný kandidát Donald Trump

Biden versus Trump

Evropa musí pochopit, že Severoatlantická aliance je mrtvá a USA by v případě napadení starému kontinentu nikdy nepřišly na pomoc. To měl údajně sdělit Donald Trump šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové v roce 2020, kdy vykonával úřad amerického prezidenta. Tvrdí to eurokomisař Thierry Breton, který měl být u Trumpova výroku přítomný. Tým amerického exprezidenta a opětovného uchazeče o Bílý dům na žádost o komentář nereagoval, uvedla agentura Reuters.

„Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc,“ citoval Breton bývalého prezidenta USA. Výrok podle něj padl v roce 2020 při setkání Trumpa s unijními politiky na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S Moskvou se navzájem potřebujeme, tvrdí Fico. Útok Ruska přirovnal k vpádu USA do Iráku

Eurokomisař pro vnitřní trh na Trumpova slova vzpomínal při úterní diskusi pořádané europarlamentní frakcí Obnova Evropy, napsala agentura Reuters. „Mimochodem, NATO je mrtvé a odejdeme, opustíme ho,“ pokračoval exprezident podle Bretona. „A mimochodem, dlužíte mi 400 miliard dolarů, protože jste vy, Němci, nezaplatili za obranu, co jste měli,“ měl ještě doplnit.

Obavy z Trumpova úspěchu

Bývalý prezident USA nyní vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu a podle průzkumů míří za ziskem nominace Republikánské strany do listopadových voleb. Jak připomněl portál Politico, Breton Trumpův výrok zmínil jen několik dní před pondělním republikánským volebním shromážděním v Iowě, tamní verzí primárek, jež představuje počátek horké fáze souboje o nominaci.

Během svého mandátu Trump mnohokrát kritizoval spojence z NATO za nedostatečné výdaje na obranu. John Bolton, který v letech 2018 a 2019 působil jako jeho poradce pro národní bezpečnost, ve své knize z roku 2020 napsal, že si prezident pohrával i se scénářem amerického odchodu z aliance.

Součástí NATO je většina zemí Evropské unie. Základním pilířem aliance je princip, že útok na kteréhokoli člena je brán jako útok na všechny a setkal by se s kolektivní reakcí. Jak uvádí Reuters, Trump zatím v kampani jasně neřekl, jak by vedl americkou zahraniční politiku, kdyby se vrátil do Bílého domu. Web Politico poznamenal, že tato varianta vyvolává v Bruselu značné obavy.

K TÉMATU: Debata amerických prezidentských kandidátů

Masivní evropské investice do obrany

Breton své zážitky z roku 2020 tento týden popsal jako „budíček“. „Teď víc než kdy dřív víme, že jsme odkázáni sami na sebe. Téměř všichni z nás jsou členové NATO. Samozřejmě, že máme spojence, ale nemáme jinou možnost než drasticky posílit pilíř obrany, abychom byli připraveni na cokoliv,“ uvedl.

Ve svém vystoupení zároveň Breton prosazoval zřízení obranného fondu ve výši 100 miliard eur (téměř 2,5 bilionu korun). Prohlásil také, že Unie podle něj dokáže do jara naplnit svůj dřívější cíl vyrobit milion kusů munice pro dělostřelectvo, která bude moci putovat na Ukrajinu. Německý ministr obrany Boris Pistorius přitom v listopadu řekl, že to z hlediska času není možné.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejvyšší soud USA rozhodne o Trumpově účasti ve volbách. Hrozba pro demokracii, varuje Biden

Tagy: