Ukrajina není schopna v konfliktu s Ruskem žádné smysluplné vojenské protiofenzivy, stala se zcela závislou na finanční pomoci Západu s nedozírnými důsledky pro Ukrajince v příštích letech, tvrdí slovenský premiér Robert Fico. Pozice ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je otřesena, zatímco ruská hlava státu Vladimir Putin svou politickou podporu zvyšuje a posiluje, napsal slovenský premiér v komentáři v listu Pravda.
„Je doslova šokující sledovat, jak se Západ opakovaně zmýlil při hodnocení situace v Rusku. Fakta jsou neúprosná. Rusko vojensky zcela kontroluje okupovaná území a pokusy přesvědčit mezinárodní společenství demagogií o demoralizaci ruských vojáků a o obrovských lidských ztrátách se stále více ukazují jen jako prázdná demagogická zbožná přání,“ uvedl v komentáři Fico.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo bude nástupcem Čaputové? Slovensko čekají prezidentské volby, favorit váhá
Slovenský premiér také napsal, že ruská ekonomika ani ruská měna nezkolabovaly, protiruské sankce zvyšují vnitřní soběstačnost Ruska a ruské energetické giganty hlásí rekordní dodávky do Číny a do Indie. Fico dodal, že Rusko nepociťuje negativní důsledky svého rozhodnutí z února 2022 o použití vojenské síly na Ukrajině „v takovém rozsahu, aby ho to zruinovalo, jak předpokládali západní plánovači".
„Nadále jsem přesvědčen, že bychom se měli vrátit k nedávné evropské rétorice, jak jsou EU a Rusko do jisté míry spojené nádoby a jak se vzájemně potřebují. Jako předseda vlády SR nebudu šířit nepřátelství k žádné zemi na světě, přeji si i postupnou standardizaci vztahů členských zemí EU a Ruska,“ uvedl Fico, který se po vítězství své strany Směr-sociální demokracie v loňských předčasných volbách na Slovensku stal počtvrté premiérem.
Rusko na Ukrajině jako USA v Iráku
Fico očekává, že zbraně a peníze budou na Ukrajinu bezvýsledně proudit i nadále. „Přiznat otevřeně nesprávnost přijaté strategie je pro její autory politicky nemožné. Za dva nebo tři roky budeme tam, kde jsme nyní. Zdravý rozum bohužel nevyhraje, byť nám všem velí okamžitě vyhlásit příměří a sednout si za jednací stůl,“ uvedl.
Postup Ruska vůči Ukrajině Fico přirovnal k americké invazi do Iráku. „Rusko na bezpečnostní situaci a tlačení Ukrajiny do NATO reagovalo porušením mezinárodního práva, vojenskou silou bez mezinárodního mandátu. To velké země dělají často, podívejme se, co USA nadělaly v Iráku,“ napsal Fico.
Spojenými státy vedená koalice podnikla v březnu 2003 invazi do Iráku se zdůvodněním, že vláda autoritářského prezidenta Saddáma Husajna disponuje zbraněmi hromadného ničení. To se však neprokázalo, důsledkem invaze byl hlavně pád diktátorského režimu.
V textu se opakovaně vymezil proti „progresivcům a liberálům“ stejně jako proti hlavě státu Slovenska Zuzaně Čaputové. Ta se podle něj „na nuceném konci svého mandátu už ani nesnaží budit dojem nadstranickosti a otevřeně vystupuje proti současné vládě.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fiala s Ficem obhajují pokračování formátu V4. U dodávek zbraní pro Ukrajinu se neshodnou