Navalného spolupracovníky poslal soud do domácího vězení. Pomáhali šířit covid, tvrdí

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj

Spolupracovníci Navalného ve vězení

Moskevský soud v pátek poslal do domácího vězení pětici spolupracovníků a spojenců opozičního vůdce Alexeje Navalného, a to až do 23. března. Všichni byli zadrženi jako podezřelí z porušení sanitárních a epidemiologických norem na nepovolené protestní akci minulou sobotu v Moskvě, uvedla agentura TASS.

Další demonstrace za propuštění Navalného z vězení má následovat už tuto neděli. Generální prokuratura už podle agentury Interfax varovala, že použije proti demonstrantům daleko tvrdší paragraf o nepokojích. Ten účastníkům akce hrozí osmi lety za mřížemi a organizátorům až 15 roky odnětí svobody.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard

Alexej Navalnyj dál vede boj s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Přestože byl v neděli zatčen přímo na letišti v Moskvě, kam se vrátil po pětiměsíčním léčení a pobytu v Německu po srpnové otravě, zveřejnil v tomto týdnu se svým týmem Fondu boje s korupcí téměř dvouhodinové video. Na něm ukazují usedlost na břehu Černého moře v hodnotě 29 miliard korun. Má patřit právě Putinovi.

Rozhodnutí soudu o domácím vězení se vztahuje na Navalného bratra Olega, opozičníkovy spolupracovnice Ljubov Sobolovou a Anastasiji Vasiljevovou, koordinátora Navalného štábu Olega Stepanova a aktivistku Mariji Aljochinovou z punkové skupiny Pussy Riot.

Organizátoři a účastníci nepovoleného protestu z minulé soboty podle mluvčí ministerstva vnitra Iriny Volkové vytvořili hrozbu šíření nákazy koronavirem. Kupříkladu v Moskvě demonstrovalo 19 lidí, kteří byli nakažení COVID-19 a měli nařízeno zdržovat se doma v karanténě, napsal TASS.

Navalného samotného zadrželi ruští policisté tento měsíc hned po příletu do Moskvy. Ve vazbě čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Vymýváte lidem mozky, sídlo v Gelendžiku mi nikdy nepatřilo, vzkázal Putin kritikům

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí odmítl tvrzení svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že mu patří luxusní rezidence na pobřeží Černého moře. Putin podle médií na videokonferenci prohlásil, že sídlo v ruském Gelendžiku nikdy nevlastnil on ani nikdo z jeho blízkých příbuzných. Řekl, že jde o pomluvy, jejichž cílem je „vymývat mozky“. Organizátory demonstrací na podporu Navalného přirovnal k teroristům.

V sobotu za jeho propuštění demonstrovaly desítky tisíc Rusů v ulicích více než stovky měst. Pořádkové síly použily sílu a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá sledováním policejních zásahů, zatkly bezmála 4 000 osob.

K rostoucí nespokojenosti s politikou Kremlu podle komentátorů přispěla i nedávno zveřejněná zpráva Navalného protikorupčního fondu, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci. Video s údajným Putinovým palácem už zaznamenalo více než 100 milionů zhlédnutí. Putin vlastnictví paláce popírá.

Navalnyj se vrátil do Ruska 17. ledna po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se léčil z otravy zakázanou bojovou látkou ze skupiny novičok, vyvíjené za Sovětského svazu. Z otravy viní ruskou tajnou službu FSB a prezidenta Vladimira Putina. Kreml to odmítá.

Tagy:
Vladimir Putin demonstrace Moskva Kreml soud věznice domácí vězení protesty zatýkání Rusko koronavirus COVID-19 vila Alexej Navalnyj Černé moře Interfax Moskevský Kreml Alexej Anatoljevič Navalnyj Pussy Riot Ljubov Eduardovna Sobolová Marija Aljochinová