reklama

Návrat roušek do škol není žádné drama. Děti jsou přizpůsobivé, říká psycholog

Od 14. září budou muset studenti ve společných prostorech škol opět nosit roušky. Jak mají rodiče svým dětem tuto změnu vysvětlit? Jak je poučit, ale nevystrašit? O tom byla řeč v pořadu K věci moderátorky Martiny Kuzdasové, kde se k tématu vyjádřil dětský psycholog Václav Mertin.

reklama

Mertin se domnívá, že by rodiče neměli dělat z koronavirových opatření vědu. Děti se podle něj mnohem snáze přizpůsobí změnám než dospělí. „Děti cítí méně nervozitu než my. Pokud rodiče informaci trošku přefiltrují, tak to děti neřeší. Je jen na rodičích a učitelích, jaké pro děti vytvoří klima,“ soudí dětský psycholog.

Navíc se podlě něj děti s rouškami za půl roku sžily. „Představa, že teď začne dětem někdo něco vysvětlovat, je scestná. Všichni už máme s rouškami zkušenost. Děti jsou hrozně přizpůsobivé. Ony z toho nedělají vědu. Klidně přiznejme strach, ale nebuďme hysteričtí,“ míní Mertin.

K tématu

Psycholog v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přirovnal nutnost znovu navléci roušku k padání sněhu. „Když padá sníh, také to úplně nevysvětlujeme, prostě to tak je. S rouškami je to stejné: ‚Teď jsi ji nenosil a teď ji nosit budeš'. Všichni to už slyšeli mnohokrát, zkrátka se změnila situace, tak roušky budou, a není to žádné velké drama,“ myslí si Mertin.

Návrat do škol po půlroční pauze

Děti se začátkem vrátily do lavic poprvé od poloviny března, kdy vládní opatření nařídilo, aby školní výuka pokračovala kvůli riziku nákazy on-line. Některým studentům nová forma učení vyhovovala, jiní se jen těšili z nadbytku volného času a výuku zanedbávali. „Děti odcházely ze škol během pandemie a byly mezi nimi nějaké rozdíly. Některé pracovaly dobře, jiné děti, respektive jejich rodiče, to vzaly hákem. Pokud už měly nedostatky, tak narostly,“ uvedl Mertin.

Učitelé by tak podle dětského psychologa měli nejprve zjistit, co děti umí a v jaké látce tápou. Ke slovu by se měla dostat individualizace a formativní hodnocení – učitelé by měli dětem říci, co mají udělat, aby se v dané problematice zlepšily. Špatné známky podle Mertina demotivují. „A rodiče, ti musí dítě podpořit, učit se s ním, pomoci mu a vytvářet správnou atmosféru. Potřebujeme, aby se dítě co nejvíce naučilo. Že je někdo lepší, s tím nic nenaděláme,“ uzavřel dětský psycholog.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama