Úprava ošetřovného kvůli případné karanténě ve školách není teď urgentní a téma „není na stole“, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo práce tento týden předložilo návrh novely, podle níž by se mělo při výuce na dálku po celou její dobu vyplácet ošetřovné na školáky do 13 let. Babiš uvedl, že nejdřív je potřeba záležitost projednat v koalici. Školské odbory přitom upozornily, že v uzavírání škol chybí pravidla. Hygienici nechali v některých případech rozhodnutí na ředitelích, a tak rodiče nemají na ošetřovné nárok.
Vláda by podle školských odborů měla pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem upřesnit. V současnosti mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou, což je podle odborářů problém. Například v Praze poslali hygienici do karantény několik pedagogických sborů, ale rozhodnutí o uzavření škol nechali na ředitelích. Podle odborů čelí nyní vedení škol i jejich zaměstnanci negativní odezvě od rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi bez ošetřovného.
Šéf školských odborů František Dobšík zaslal dopis ministrovi školství Robertu Plagovi (za ANO), ve kterém ho upozornil, že některé školy v Praze musely kvůli karanténě pedagogů vyhlásit ředitelské volno. Ředitelské volno může trvat nanejvýš pět dní, karanténa by přitom měla být alespoň desetidenní.
Plaga uvedl, že je více než deset škol, které se neotevřely z rozhodnutí krajských hygienických stanic. V dalších podle něj o posunutí začátku školního roku rozhodli ředitelé. Kvůli nákaze mezi pedagogy zůstaly zavřené třeba ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích nebo Fakultní ZŠ Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze 13. Všechny tři počítají předběžně se začátkem školního roku v pondělí 14. září.
Rodiče často nemají nárok na ošetřovné
Někteří rodiče se podle odborářů na pedagogy i zřizovatele zlobí, protože musí zůstat doma s dětmi a nemají nárok na ošetřovné. Potíž je podle odborů i s výukou na dálku, kterou chtějí uzavřené školy poskytovat. Pokud totiž hygienici sami o uzavření školy nerozhodnou, neplatí ustanovení zákona, že se žáci musí distančního vzdělávání účastnit. Někteří rodiče pak podle Dvořáčkové nadávají učitelům, že chtějí po dětech, aby se učily, když mají ředitelské volno. „Pokud by byla škola krajskou hygienickou stanicí uzavřena, tento problém by nenastal,“ napsal Dobšík v dopise ministrovi.
Do řešení problému by se podle Dvořáčkové měla zapojit i ministryně práce a sociálních věcí. Odborářka podotkla, že bez ošetřovného musí být nyní s dětmi doma stovky rodičů a později by se podle ní mohl problém týkat mnohem více lidí.
Ošetřovné se nyní dává z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu výdělku devět dnů na děti do deseti let. Aktuální návrh ministerstva práce počítá s tím, že by se vyplácelo po celou dobu případného uzavření tříd či škol. Podpora by měla být na školáky do 13 let. Podle Dvořáčkové to ale Maláčová měla řešit dřív. „To je všechno už pozdě, když některé školy máme zavřené,“ prohlásila Dvořáčková.
Podle Babiše není úprava na stole
„Ošetřovné není teď téma. Je potřeba, aby se to v rámci koalice prodiskutovalo, ale teď to není něco extrémně urgentního,“ řekl k návrhu změn ošetřovného premiér. Podle něj vláda nemá v plánu školy zavírat a o ošetřovném by nejdřív měli společně jednat ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO).
Maláčová několikrát řekla, že úpravy jsou s přicházejícím podzimem a očekávaným rozšířením nákazy kvůli možným karanténám potřeba. Předsedu vlády žádala, aby kabinet navrhovanou novelu projednal v pondělí 7. září a rychle ji poslal poslancům. V programu vládního jednání bod ale není.
Ministryně práce už dříve uvedla, že koalice o ošetřovném mluvila, podle premiéra ale změny nejsou nutné. Babiš řekl, že koalice o ošetřovném nejednala a „není to na stole“. Podle premiéra se musí nejdřív sjednotit postup a opatření, protože názory odborníků se liší.
Dvě desítky škol 1. září neotevřely
V úterý začal školní rok. Kvůli karanténě se neotevřely dvě desítky škol. Na jaře se školy uzavřely 11. března. Do konce školního roku provoz už plně neobnovily. Děti se učily na dálku. Na distanční výuku by se nyní ve třídě mělo přejít tehdy, pokud by chyběla víc než polovina žáků.
Na ošetřovné se letos ve druhém čtvrtletí při plošném zavření škol a navýšení dávky vydalo asi 7,06 miliardy korun. Je to zhruba 15krát víc než za druhé čtvrtletí loni. Systém nemocenského pojištění, z něhož se platí i nemocenská, mateřská či otcovská, se letos dostal do nejhlubšího propadu od začátku svého fungování v roce 1993. Výdaje v prvním pololetí přesáhly příjmy zhruba o 13 miliard.