Bohdalová dostala Krause do rozpaků. Ty, že jsi zticha a v koutě? vpálila mu a zasedla místo
Václav Mertin
Výpis příspěvků ke štítku „Václav Mertin“
Blíží se přijímačky na střední školy. Experti radí, co dělat v posledních dnech před zkouškou
Do přijímacích zkoušek na střední školy a gymnázia zbývá pár dní. Většinu žáků čekají testy už v pátek. Podle odborníků je nejlepší zaměřit se na strategie, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku, být odpočatý a nestresovat se.
Agresivita mladých lidí stále roste. Psycholog popsal, co ovlivňuje jejich chování
Podle odborníků narůstá u dětí agresivita. Zvyšuje se rovněž počet mladých lidí trpících depresemi. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil psycholog Václav Mertin. Roli v tom podle něj může hrát chování rodičů či škola. Vliv ale mohou mít také sociální sítě, návykové látky či nedávno skončená pandemie koronaviru.
Přijímačky se blíží, jak zmírnit stres? Roli hrají rodiče i čtyři faktory, uvádějí experti
Již 12. dubna mnozí žáci usednou do lavic s myšlenkou na budoucnost: čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Někteří rodiče se bojí, aby se jejich dítě vůbec někam dostalo. Jiní je tlačí na prestižní školy, protože právě ty podle nich zaručují úspěšnost v dalším životě. Vůbec to tak ale nemusí být. Úspěch v přijímačkách z velké míry ovlivňuje schopnost dítěte zvládnout stres, ale i to, jak se k celé situaci staví sami rodiče. Pro CNN Prima NEWS to uvedli psychologové Václav Mertin a Šárka Miková. Připojili také tipy, jak se na velký den připravit.
Domácí úkoly mají svůj důvod. Nesmí jít ale o buzeraci a musejí dávat smysl, zdůrazňují experti
Ačkoliv mnohým dětem připadají některé domácí úkoly zbytečné a otravné, mají své místo. Myslí si to psychologové Galina Jarolímková a Václav Mertin. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznili, že v určité části života si děti musí nabyté informace ze školy doma procvičovat, aby si vytvořily návyk. Kriticky naopak hodnotí taková zadání, která mají suplovat výklad učitele. „Úkoly musejí mít hlavu a patu a nesmí jít o buzeraci,“ podotkl Mertin. Polskou cestou – kdy žákům základních škol u severních sousedů od dubna vypracovávání domácích úkolů odpadá – by se nevydávali.
Psycholog ke kauze znásilnění otčímem: Mysleme na oběť, ne na pachatele
Měli bychom se na prvním místě zajímat o oběť, až poté je na řadě pachatel, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS dětský psycholog Václav Mertin. Narážel na případ opakovaného znásilňování dívky jejím nevlastním otcem. Fakt, že se pachatel stavěl do role živitele rodiny, jejíž ekonomická situace není dobrá, by podle něj rozhodování soudu nemělo nijak ovlivnit.
Jak dítěti oznámit, že nedostane vytoužený dárek? „Cenzura“ je třeba, vysvětlil psycholog
Vánoce sice nastanou za měsíc a půl, už nyní však lidé napříč republikou nakupují první dárky. Do nepříjemné situace se mohou dostat ti rodiče, kteří si finančně nemohou dovolit splnit svým dětem některá přání. Podle Václava Mertina, dětského psychologa, děti nepříznivou finanční situaci pochopí jen obtížně. Přesto poradil, jak by rodiče mohli postupovat, aby zmírnili zklamání z chybějícího dárku pod stromečkem.
Sehnat asistenta pro autistu? Horor. Absolutní nezájem, kritizují zoufalí rodiče český systém
Málo odborníků, dlouhé čekací lhůty a bezmoc při jednání na úřadech. I s těmito problémy se potýkají rodiče dětí, které mají poruchu autistického spektra. Někteří čekají na potvrzení nebo stanovení diagnózy i několik let. Kvůli tomu mají třeba děti zbytečně odklad nástupu do školky a rodiče musí nedobrovolně oddalovat nástup do práce. Což mimo jiné přináší mnohým z nich i finanční problémy.
Autistů v Česku dramaticky přibývá. Chybějí lékaři i odborná centra, zoufají si rodiče
Autistů v Česku přibývá. Podle nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví každé 36. narozené dítě trpí nějakou formou této poruchy. Odborníci varují, že český zdravotnický systém není na opravdu účinnou pomoc pro lidi s autismem vůbec připravený. Kromě toho se rodiče zlobí, že v době, kdy je potřeba s dítětem začít pracovat, někteří marně obíhají specialisty a čekají na termín vyšetření, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS.
Sledujte speciál Zpátky do školy: Co vše se od září změní? Odpoví politici i experti
V pondělí 4. září zasedne do lavic přes milion žáků základních a středních škol v Česku. Co vše se v novém školním roce změní, co zdražuje, proč míst ve vzdělávacích institucích není dostatek a kde chybí učitelé? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS nazvaném Zpátky do školy ve velké debatě odpoví politici i odborníci. Speciál sledujte živě v pátek od 13:30 nebo v tomto článku.
Ochranitelští rodiče a nesamostatné děti? Někdy je třeba být obezřetný, říká psycholog
Od roku 1980 se výrazně zvýšil počet dětí, které se mohou pohybovat pouze v blízkém okolí svého domu, ukázal průzkum webu Seznam Zprávy. Mohl by tedy potvrzovat častý argument, že dnešní rodiče jsou příliš ochranitelští. Dětský psycholog Václav Mertin však ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že obezřetnost rodičů schvaluje. Podle něj se zkrátka změnila doba a okolnosti.
Řada dětí nesmí dál než 200 metrů od domu. Obavy rodičů mohou škodit, upozorňují odborníci
Oslavily svůj významný den děti doma, nebo venku? Podle dat totiž výrazně vzrostl počet těch, které rodiče nepustí bez dozoru ani 200 metrů od domu. Odborníci vidí příčiny především v rostoucí obavě o jejich zdraví a strach z možného nebezpečí.
Tlak rodičů bývá extrémní. Nevyčítejte dětem neúspěch, nemají se trápit, radí psychologové
Stůjme při dětech. Jejich píle a snaha nezmizí jedním neúspěchem, radí oslovení psychologové rodičům žáků, kterým se nezadařilo během přijímacích zkoušek na střední školy. Boj o volné židle ve třídách sice zdaleka nekončí, děti by si měly ale zároveň přes prázdniny oddychnout. „Nemůžeme od dítěte čekat, že se bude celé dva nebo tři měsíce trápit,“ řekl CNN Prima NEWS psycholog Václav Mertin. Podle psycholožky Galiny Jarolímkové by rodiče neměli dětem nic vyčítat a spíš je podporovat v tom, že i na jiné než preferované škole mohou být spokojené.