
Prodejům aut se daří nejvíce za posledních pět let. Zlato drží Škoda, nejvíce rostl Ford
Fyzické trestání dětí – ano, či ne? Ve Sněmovně poslanci jednají o novele, podle které by měly být i lehké fyzické tresty, jako třeba pohlavek, zakázané. Podle nedávného průzkumu si ale každý druhý Čech myslí, že by taková novela neměla projít. Plácnutí a záhlavce podle nich dokáží dítě ukáznit.
Úryvek z knihy Kluk v sukních v čítance pro 5. ročník základní školy a zejména následná křížovka, jejíž tajenkou bylo slovo transgender, pobouřila rodiče na sociálních sítích. Podle vyjádření maminky, která cvičení a své rozhořčení veřejně sdílela, měly děti pracovní učebnici jen ve škole, a tak si její obsah nemohla přečíst. Nyní apeluje na ostatní rodiče, aby mluvili s dětmi o tom, co ve škole probírají. Obdobný vzkaz pro ně má i dětský psycholog Václav Mertin. Toho téma zvlášť neznepokojilo, podle něj je nejvyšší čas s dětmi mluvit o nejrůznějších tématech.
Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.
Obyvatelé královéhradeckého sídliště jsou zaskočeni zjištěním, že mladistvý vrah dvou žen byl jejich sousedem. Vůbec ho v domě nevídali. Policie dříve uvedla, že byl jako samotář uzavřený ve svém světě. Podle psychologa měl nulovou motivaci vytvořit si budoucnost.
Nárůst násilí u mladistvých je podle psychologů i psychiatrů důsledkem nedostatečné výchovy a absence rodičovského vedení. To, že výchovu kolikrát zastupují mobily a počítače, by se podle nich dalo nazvat moderní civilizační chorobou. Rodiče si tak často ani nevšimnou varovných signálů, a na problémy upozorní třeba až spolužáci nebo učitelé.
Čerti vylézají z pekla a Mikuláš s andělem nadělují hodným dětem – a to právě 5. prosince. Čertovské rejdění může přitom mít mnoho podob. V ulicích a na trzích lze potkat roztomilé čertíky i děsivé krampusáky. Třeba na Vysočině však rohatí vytáhli na cestu rovnou ohnivý traktor. Expert CNN Prima NEWS popsal, jak to se strašením dětí nepřehnat.
Do přijímacích zkoušek na střední školy a gymnázia zbývá pár dní. Většinu žáků čekají testy už v pátek. Podle odborníků je nejlepší zaměřit se na strategie, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku, být odpočatý a nestresovat se.
Podle odborníků narůstá u dětí agresivita. Zvyšuje se rovněž počet mladých lidí trpících depresemi. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil psycholog Václav Mertin. Roli v tom podle něj může hrát chování rodičů či škola. Vliv ale mohou mít také sociální sítě, návykové látky či nedávno skončená pandemie koronaviru.
Již 12. dubna mnozí žáci usednou do lavic s myšlenkou na budoucnost: čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Někteří rodiče se bojí, aby se jejich dítě vůbec někam dostalo. Jiní je tlačí na prestižní školy, protože právě ty podle nich zaručují úspěšnost v dalším životě. Vůbec to tak ale nemusí být. Úspěch v přijímačkách z velké míry ovlivňuje schopnost dítěte zvládnout stres, ale i to, jak se k celé situaci staví sami rodiče. Pro CNN Prima NEWS to uvedli psychologové Václav Mertin a Šárka Miková. Připojili také tipy, jak se na velký den připravit.
Ačkoliv mnohým dětem připadají některé domácí úkoly zbytečné a otravné, mají své místo. Myslí si to psychologové Galina Jarolímková a Václav Mertin. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznili, že v určité části života si děti musí nabyté informace ze školy doma procvičovat, aby si vytvořily návyk. Kriticky naopak hodnotí taková zadání, která mají suplovat výklad učitele. „Úkoly musejí mít hlavu a patu a nesmí jít o buzeraci,“ podotkl Mertin. Polskou cestou – kdy žákům základních škol u severních sousedů od dubna vypracovávání domácích úkolů odpadá – by se nevydávali.
Měli bychom se na prvním místě zajímat o oběť, až poté je na řadě pachatel, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS dětský psycholog Václav Mertin. Narážel na případ opakovaného znásilňování dívky jejím nevlastním otcem. Fakt, že se pachatel stavěl do role živitele rodiny, jejíž ekonomická situace není dobrá, by podle něj rozhodování soudu nemělo nijak ovlivnit.
Vánoce sice nastanou za měsíc a půl, už nyní však lidé napříč republikou nakupují první dárky. Do nepříjemné situace se mohou dostat ti rodiče, kteří si finančně nemohou dovolit splnit svým dětem některá přání. Podle Václava Mertina, dětského psychologa, děti nepříznivou finanční situaci pochopí jen obtížně. Přesto poradil, jak by rodiče mohli postupovat, aby zmírnili zklamání z chybějícího dárku pod stromečkem.