Zatímco většina světa tlačí na ruské sportovce, aby se rezolutněji postavili k invazi na Ukrajinu, tenisová legenda Martina Navrátilová má pochopení pro to, že její následovníci z oboru reprezentující zemi Vladimira Putina nejsou v kontextu války hlasitější. A žádá, aby byl zachován současný stav, kdy mohou hrát, byť pod neutrální vlajkou.
Že mají ruští tenisté a ruské tenistky zastání zrovna u Martiny Navrátilové, je celkem překvapivé. Sama totiž v roce 1968 coby 12letá dívka zažila sovětskou okupaci, což byl důvod, proč o sedm let později emigrovala do Spojených států amerických.
Nikdo z Rusů se mi neomluvil. Ne válce? Prázdné prohlášení, nechápe ukrajinská tenistka
Je frustrovaná tím, že ruské tenistky i jejich mužští kolegové mohou dále hrát turnaje. Zvláště, když se ukrajinská hráčka Marta Kosťuková od nich nedočkala špetky empatie. „To, co se děje na okruhu, je velkým zklamáním. Žádná ruská tenistka za mnou nepřišla, nikdo neřekl, že tuto věc nepodporuje, a nikdo se mně ani žádnému jinému ukrajinskému hráči neomluvil za to, co jejich země dělá,“ řekla.
Legendě, která jen na grandslamech ukořistila 18 singlových titulů, přijde nefér trestat hráče ze země agresora vyloučením. To by si přáli logicky především ukrajinské profesionálky Marta Kosťuková nebo Elina Svitolinová. První jmenované přijde, že kolegyně či kolegové z Ruska neberou situaci na Ukrajině příliš vážně, nedokáží pojmenovat stav pravými jmény a neodsoudí činy Kremlu.
„Říkají: ‚Konec válce.‘ Ale co to znamená? Abychom přestali bojovat? To pro nás nepřipadá v úvahu. Proto mi jejich prohlášení přijdou naprosto bezcenná. Jaký na to mají názor? Chtějí, aby Ukrajina prohrála a Rusko vyhrálo? Netuším. Vím, že moje země nechce jít směrem k Rusku, potažmo se vrátit do dob Sovětskému svazu,“ konstatovala Kosťuková.
Navrátilová chápe emoce napadených, ale přidává i druhý pohled. „Je nutné si uvědomit, že oni ani nemohou nahlas protestovat. Mají strach a obavy o své rodiny. Vždyť oni mohou dostat až 15 let vězení za to, pokud by o válce mluvili. Je jasné, že trpí především Ukrajinci, ale sportovci Ruska a Běloruska budou zase obětmi v případě, kdy je nenecháme hrát. Netrestejme je,“ žádala 65letá rodačka z Prahy v rozhovoru pro The New York Times.
Vaše tanky nás neporazí
Určitou roli v tomto názoru může sehrávat fakt, že manželkou Navrátilové je Julia Lemigovová, poslední miss Sovětského svazu.
Ve stejném interview zmínila vzpomínku na dobu po vpádu ruských v „osmašedesátém“. Jako juniorka musela čelit i hráčkám ze země okupantů a zášť překonala. Byť si také neodpustila určitou poznámku. „Pamatuji si, jak jsem jako juniorka hrála proti ruské soupeřce. Dobře si vzpomínám, jak to bylo emocionálně těžké. Když se mi jí podařilo porazit, potřásla jsem jí rukou a řekla: ‚Vaše tanky nás nikdy neporazí.‘ Takže chápu, jak se ukrajinští tenisté cítí, když hrají proti ruským soupeřům,“ vrátila se do minulosti žena, která strávila na vrcholu tenisového žebříčku celých 332 týdnů.
Začínají se objevovat úvahy, že sankce v podobě startu pod neutrální vlajkou jsou pro ruské tenisty a tenistky málo. Například Velká Británie jim pohrozila, že pokud jasně nedeklarují odsouzení činů ruské armády a Vladimira Putina, nebudou si moct zahrát londýnský Wimbledon. Pouhá slova „zastavte válku“ zřejmě nebudou stačit k obdržení povolení startovat na travnatém svátku.