Nerad bych šel směrem neofašistických států, ohradil se vůči návrhu na snížení důchodů exponentů bývalého režimu během středečního jednání ve Sněmovně poslanec KSČM Stanislav Grospič. Podle něj nemá lidovecký návrh v dnešní společnosti své opodstatnění.
Při v Poslanecké sněmovně ve středu vyvolal návrh KDU-ČSL na snížení důchodů exponentů někdejšího komunistického režimu. „Jde o narovnání nespravedlivé situace, kdy tito lidé z pozic prominentů měli výrazně vyšší vyměřovací základ. Týkalo by se to členů vlády, poslanců a zaměstnanců nebo členů Ústředního výboru KSČ, tajné policie StB nebo zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.
Vůči návrhu se ohradili komunisté, kteří dali úpravu mimo jiné do souvislosti s blížícími se sněmovními volbami. „Hrajete tady předvolební kampaň,“ prohlásila na adresu Jurečkovy úpravy Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Snížení důchodů by se podle ní týkalo například i soudců, státních zástupců nebo učitelů.
Jurečka se však proti tomuto tvrzení ohradil. Návrh podle něho vymezuje přesný okruh lidí, kterých by se snížení penzí týkalo. „Není tam nic o učitelích, o hasičích a podobně,“ zdůraznil. Komunistický poslanec Stanislav Grospič uvedl, že Jurečkův návrh má „hluboký nádech neofašismu“. „Návrh v dnešní společnosti nemá své opodstatnění. Nerad bych šel směrem neofašistických států,“ prohlásil.
Na to mu reagoval lidovec Marek Výborný a Grospičovi vzkázal, aby nepoužíval „nomenklaturní bolševický slovník”.
V zemi máme mnohem závažnější problémy
Proti lidoveckému návrhu se postavila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Nerozumí tomu, proč se tyto záležitosti řeší 32 let po pádu komunistického režimu. „Máme v zemi mnohem závažnější problémy,“ míní.
Jaroslav Holík (SPD) připomněl jedno z hesel takzvané sametové revoluce v roce 1989: Nejsme jako oni. „Uplynulo 30 let a vymetáme ze skříní pavučiny a vymetáme třídní nepřátele,“ řekl.
Vládní návrh novely obsahuje více než 20 pozměňovacích návrhů, mezi kterými se objevil i ten lidovců.
Podle dřívějšího vyjádření Maláčové by měsíční penze měly vzrůst od ledna v průměru o 458 korun. Dalších 300 korun navíc by mělo podle předlohy putovat do zásluhové části důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Ke konci letošního prvního čtvrtletí činila průměrná starobní penze 15 351 korun. Příští rok by to mělo být 16 195 korun.