Jedním z důsledků koronavirové pandemie je vykolejení českých veřejných financí. Jak je vrátit zpět do rovnováhy, bude jedním z témat nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Politici v diskusním pořadu 100 dní do voleb na televizní stanici CNN Prima NEWS představili své plány, jak státní rozpočet uzdravit.
„Bude daněn zahraniční kapitál, nadnárodní kapitál, ale na druhou stranu se daně lidí – fyzických osob – nezvednou,“ řekl v diskusním pořadu 100 dní do voleb na CNN Prima NEWS místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Podle něho se mají zkrátka více zdanit příjmy firem, které nemají v České republice sídlo. „Zároveň chceme, aby se snížila daňová zátěž u základních komodit,“ dodal.
V tom komunistický poslanec souzní se Zuzanou Majerovou Zahradníkovou, lídryní hnutí Trikolóra, které jde do voleb se Svobodnými a Soukromníky. „My chceme, aby byla rovná daň 15 procent a na základní komodity, aby byla snížená daň 10 procent,“ řekla. Podle ní levicoví politici rádi hovoří jen o výdajové straně státního rozpočtu, ale už zapomínají, kde na jejich financování vezmou peníze. Majerová Zahradníková uvedla, že počítají s propuštěním 30 tisíc úředníků nebo snižováním mandatorních výdajů.
Maláčová: Platit musí bohatí
Snižovat mandatorní výdaje ale odmítla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „To znamená, že chcete snižovat důchody?“ dotázala se Majerové Zahradníkové. Podle ní jsou právě důchody největší položkou mezi těmito typy výdajů státu. „Vůbec nevíte, o čem mluvíte,“ dodala šéfka rezortu práce a sociálních věcí. Podle Maláčové musí díru v rozpočtu zaplatit ti, kteří dosud „žádné daně neplatili, nebo je platili velmi nízké“. To jsou prý „velké firmy, nadnárodní firmy a bohatí lidé“.
Topolánek: S Okamurou nesouhlasím, ale umí prodat téma. Maláčová je nalevo od komunistů
„Okamura má geniální cit pro téma a ví, jak ho prodat,“ pochválil řeč šéfa SPD bývalý předseda vlády Mirek Topolánek v předvolební debatě na CNN Prima NEWS. Dodal, že s ním ale vůbec nesouhlasí a Maláčová je podle něj nalevo od komunistů.
Místopředseda hnutí STAN Jan Farský předložil jiný recept. Podle něj je nutné vytvářet podmínky pro zahraniční investory, kteří dnes z Česka vyvádějí své zisky. „Chceme, aby je u nás reinvestovali, tvořili nová pracovní místa a lidem rostly mzdy. Když lidem porostou mzdy, bude se zvyšovat daňový základ a vybere se víc na daních,“ řekl v pořadu 100 dní do voleb na CNN Prima NEWS. Česko je podle Farského schopno se do roku 2025 přiblížit k vyrovnanému rozpočtu.
ODS chce daňovou brzdu
Místopředseda ODS Martin Kupka by zase primárně škrtal v provozních výdajích státu. „Podle Nejvyššího kontrolního úřadu máme v černých duších (prázdných tabulkových místech, pozn. red.) asi devět miliard korun. Další peníze ušetříme na zbytečných agendách státu, které jsou často zdvojené,“ řekl. Kupka ale odmítl, že by ODS v případné vládě zvyšovala daně. „Náš program je jasná daňová brzda,“ zdůraznil. Česká daňová kvóta je podle něho jedna z nejvyšších v Evropě.
Zvyšovat daně nechce ani hnutí ANO. „Jsou rezervy v provozních nákladech a určitě je budeme hledat. Zvyšovat daně nebudeme,“ řekl v diskusním pořadu 100 dní do voleb Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny.
„Odmítáme zvyšování daní českým občanům a českým firmám,“ souhlasil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura.