Češi by se během vánočních svátků měli navštěvovat minimálně, vyzval epidemiolog Roman Prymula. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné zdůraznil, že pokud člověk půjde za svým příbuzným, měl by dodržovat například dostatečné rozestupy. Bývalý ministr zdravotnictví si také myslí, že případný přechod do pátého stupně vládního protiepidemického systému PES nemusí zastavit šíření pandemie. Sám by nechal otevřené pouze obchody s nejnutnějším zbožím.
„Vánoce jsou svátky, kde je navštěvování zvykem. Podle mě by k tomu ale mělo docházet ve velmi omezené míře. Lidé by si měli uvědomit, že stále existuje riziko nákazy koronavirem. Není samozřejmě reálné, aby se například senioři se svými dětmi celé svátky neviděli. Lidé by od sebe ale neměli být deset centimetrů, je důležité dodržovat rozestupy,“ řekl pro CNN Prima NEWS Prymula.
Hamáček: Česko směřuje do pátého stupně. Vláda bude jednat v pondělí
Česko směřuje podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ke zpřísnění protikoronavirových opatření. Vláda by o tom měla jednat už v pondělí, řekl ministr webu SeznamZprávy.cz.
Rizikové skóre vládního protiepidemického systému PES bylo v sobotu už druhý den po sobě na hodnotě 76, což znamená pátý stupeň pohotovosti. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedli, že o zpřísnění opatření proti šíření covidu uvažují. Podle Prymuly je zavedení tvrdších restrikcí namístě. „Teď jsme ale v situaci, kdy je tu opravdu výrazný nárůst nově nakažených. Není jisté, že přesun do pátého stupně bude stačit k zastavení situace, která je momentálně explozivní. Opatření možná budou muset být ještě tvrdší,“ tvrdí epidemiolog.
Při přesunu do pátého stupně by se mělo například omezit shromažďování osob. Scházet by se mohli maximálně dva lidé. „Tady by měla být výjimka. Podle původního plánu by se nemohly sejít ani čtyři osoby, tedy například rodiče s dětmi. To mi nepřipadá úplně smysluplné,“ prohlásil vzhledem k nastávajícím vánočním svátkům Prymula s tím, že v případě vyhlášení výjimky například pro rodiny bude složité definovat, kdo vlastně do rodiny patří.
Flegr: Po negativním antigenním testu společně nevařte
Stejný názor jako Prymula má také evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Ten na Facebooku zdůraznil, že před návštěvou známých by lidem doporučil pětidenní karanténu. „Jestliže návštěvník nepociťuje a nepociťoval na sobě žádné příznaky onemocnění a zůstane aspoň pět dnů v přísné karanténě – tedy nestýká se ani s rodinnými příslušníky, kteří v karanténě nejsou, při jakémkoli, byť letmém, styku s jinou osobou, třeba pošťákem, nosí respirátor – potom může s ohroženými osobami strávit svátky v klidu a bez roušek,“ napsal na svém Facebooku.
Milý Micíku. Vidím ti na čumáčku, že se chceš zeptat, zda mohou lidi o Vánocích navštívit své rodiče, nebo jiné osoby,...
Posted by Jaroslav Flegr on Saturday, December 19, 2020
Kromě karantény by se lidé mohli spolehnout také na testy, ale ne antigenní. „Pětidenní karanténu je možno v případě nutnosti nahradit PCR testem v den návštěvy. Společný pobyt by se v tomto případě neměl protáhnout na déle než dva dny. Kdyby byl člověk v den PCR testování čerstvě nakažený, začal by virus vylučovat téměř jistě až třetí nebo čtvrtý den. Návštěvník by měl raději nosit roušku či respirátor bez výdechového ventilu,“ poradil lidem Flegr a upozornil, že po negativním výsledku z antigenního testu, který je podle parazitologa méně spolehlivý, by spolu lidé neměli například vařit nebo jíst.
Prymula: Většina obchodů a služeb bude muset zavřít
Po pátečním přechodu do čtvrtého stupně zůstaly oproti původnímu plánu otevřené obchody a služby. Exministr zdravotnictví Prymula se ale domnívá, že při dalším zpřísňování bude muset většina znovu zavřít. „Pokud bude nárůst stále velký, a já si nemyslím, že by se v nejbližších dnech něco změnilo, budou muset opatření přitvrdit. To znamená otevření pouze obchodů, kde se prodává jen nezbytně nutné zboží,“ uvedl Prymula a dodal, že udělování výjimek u plošných opatření dělá systém PES nedůvěryhodným.
Ministr Blatný při představování systému PES řekl, že pro rozvolňování bude potřeba, aby rizikové skóre bylo sedm dnů v lepším stupni. Naopak pro zpřísňování budou stačit dny tři. Vláda ale později dodala, že systém bere jako doporučující a například při přechodu ze třetího do čtvrtého stupně čekala déle.
„Přesouvání z jednoho stupně do druhého se v praxi nedodržuje. Je jasné, že by to znamenalo velké kmity tam a zpátky. Proto se podle mě rychlé přesouvání nerealizuje a čekání mezi stupni je daleko delší,“ okomentoval Prymula. Podle něj se teď Česko potýká s menší ochotou lidí opatření dodržovat, což by prý mohlo vést k pomalejšímu zastavení pandemie.