Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy se opět dostal do zájmu médií. Nebylo to díky státnickým činům, ale kvůli formulacím, které použil v televizním vysílání. Exprezident si v něm rýpl do současné „korektnosti“ při užívání slov černoch či opice. Nebál se dokonce použít slovo negr, které by dle svých slov povolil.
Diskuze televize TCM, které se zúčastnil francouzský exprezident s dalšími politiky, se točila kolem aktuálního tématu levicové kulturní revoluce, jež se projevuje především v USA prostřednictvím hnutí Black Lives Matter. Na konci srpna došlo ve Francii dokonce k přejmenování slavné knížky Agathy Christie Deset malých černoušků. Nově vypadlo slovo černoušků a kniha teď nese název Bylo jich deset. Se změnou souhlasil dědic spisovatelky James Prichard.
Černoušci museli zmizet. Slavná detektivka Agathy Christie ve Francii mění název
Slavná detektivka Agathy Christie, kterou znají čtenáři pod názvem Deset malých černoušků, ve Francii změní název. Informoval o tom list Le Figaro. Z titulu zmizí označení černoušci a kniha ponese nadále název Bylo jich deset. Změnu odsouhlasil pravnuk spisovatelky James Prichard. Podle něj se v době sepsání románu používala slova, která jsou „v současné době už zapomenuta“.
Právě nad změnou názvu se Sarkozy podivoval. Exprezident připomněl, že se kniha ve svém původním, 81 let starém anglickém znění jmenovala Ten Little Niggers. Ve Francii pak v originále publikace dosud nesla název Dix petits negres. Loni pak internetový gigant Amazon France, který podporuje současné levicové kulturní hnutí, stáhl knihu z prodeje.
Podle francouzského exprezidenta je rozhodnutí o změně názvu krokem „elit, které se šťourají v nose“. Následně však zašel ještě dál. „Jsou jako opice, které nikoho neposlouchají,“ prohlásil Sarkozy a stočil diskuzi k tomu, zda ještě stále může používat slovo opice. Někteří z hostů jeho slova sice nesli nelibě, ale podle Sarkozyho je možné říkat slovo opice, aniž by to mělo kohokoliv urážet.
Nicolas Sarkozy byl prezidentem Francie v letech 2007 až 2012. Během výkonu své funkce proslul řadou kontroverzí. Pro výrok, kterým by vzbudil emoce, nešel nikdy daleko. Byl ostrý k obyčejným lidem, na které mluvil i vulgárně. Především pak čelil obvinění v rozsáhlé korupční kauze. Na jeho prezidentskou kampaň v roce 2007 mu totiž údajně přispěl tehdejší vládce Libye Muammar Kaddáfí. V roce 2018 byl kvůli tomu Sarkozy zadržen policií.