Britská vědkyně na svém účtu na TikToku zveřejnila zajímavý experiment: zjišťovala, kolik bakterií na nás číhá ve vysoušečích rukou na veřejných toaletách. Výsledky pokusu jasně ukázaly, proč bychom místo nich raději měli sáhnout po jednorázových papírových utěrkách. Vysoušeče totiž na naše čerstvě umyté ruce foukají velké množství bakterií, které nasají z okolního vzduchu – včetně těch z fekálií.
Vysoušeče rukou na veřejných toaletách páchají více škody než užitku. Dokázal to experiment britské vědkyně Ruth MacLarenová ze společnosti Devon Science, který zveřejnila na TikToku. Podle ní bychom měli používat raději jednorázové papírové utěrky nebo nechat ruce přirozeně uschnout na vzduchu.
ČTĚTE TAKÉ: Překvapivé zjištění vědců. Káva snižuje riziko cukrovky, odhalila studie. Má to ale háček
Ve svém pokusu umístila MacLarenové Petriho misku nejprve pod vysoušeč a nechala na ni „nafoukat“ vzduch z přístroje. Pro porovnání nechala na druhou misku působit vzduch ze své laboratoře a obě přes noc odložila ke kultivaci, popsal web Daily Mail. Rozdíly mezi oběma vzorky byly ohromující.
Miska se vzduchem z laboratoře zůstala zcela čistá. Na nádobě, kterou předchozí den vědkyně dala pod vysoušeč, se však objevilo množství různě velkých kolonií hub a bakterií. To je podle videa, které má už přes 4,7 milionu zhlédnutí, důvod, proč MacLarenová nepoužívá vysoušeče rukou.
Odkud se bakterie berou? Odpověď se skrývá ve vstupních otvorech, z nichž vysoušeče čerpají vzduch. Když totiž vědkyně odebrala vzorky právě z nich, vytáhla odběrovou tyčinku černou od špíny. „Teď už vím, kde se bakterie v přístrojích berou, žijí přímo ve vysoušečích,“ objasnila.
V další části experimentu se odbornice zaměřila na papírové utěrky na veřejných toaletách, znovu za použití Petriho misky. I když se jí také v tomto případě podařilo vykultivovat několik kolonií hub a bakterií, bylo jich výrazně méně než v případě vysoušeče na ruce.
Bakterie z lidských fekálií se dostávají na ruce
MacLarenová sice nespecifikovala názvy organismů, které během svého pokusu zachytila, předchozí podobné výzkumy ale podle webu Daily Mail na veřejných toaletách odhalily například bakterii E. coli nebo bakterie, které se vyskytují v lidských výkalech.
Tyto organismy pak vysoušeče rukou nasávají a přenášejí na naše ruce. Vědkyně proto doporučuje přístroje na sušení rukou raději vůbec nepoužívat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drahé vybavení na lyže nahrává půjčovnám, praskají ve švech. Cenový rozdíl je značný