Na prázdninový pobyt u Baltského moře Polák Jaroslaw Vogta jen tak nezapomene. Během plavání jej totiž ve vodě napadla masožravá bakterie Vibrio. Ta muži způsobila sepsi a Jaroslaw skončil v nemocnici. Na jednotce intenzivní péče pak dokonce bojoval o život.
Všechno začalo malou rankou na noze, přes kterou se mu do těla dostala zákeřná infekce. „Byla to ranka kousek pod kolenem,“ uvedl Jaroslaw na webu fakt.pl. Dodal ale, že o prázdninách u moře s dětmi je nemožné nejít se vykoupat. Ránu tedy zalepil náplastí.
Posted by Jaroslaw Vogt on Tuesday, January 24, 2023
Poslední den dovolené se ale vzbudil s velkými bolestmi. Rodina se tedy rozhodla vydat se na cestu domů. Během té Jaroslawovi noha otekla a objevily se na ní puchýře. „Lékaři v nemocnici nechtěli věřit, že se to všechno stalo za pouhých 5 hodin. Bolest byla nesnesitelná, i po požití léků jsem doslova řval bolestí,“ řekl 45letý muž.
Boj o život
V nemocnici v Jarocinu ale nikdo nevěděl, co jeho vážný stav mohlo způsobit. U muže se mezitím rozvinula sepse a na JIP bojoval o život, bakterie mu nohu doslova vyžrala až na kost. Navíc prodělal mrtvici a lékaři jej na dva týdny uvedli do umělého spánku. Zdravotníci dokonce uvažovali o tom, že mu infikovanou nohu amputují. Kvůli masožravé bakterii přišel o Achillovu šlachu.
Příčinu prakticky náhodou objevily zdravotní sestry. Ty předtím přečetly publikaci lékařů z Německa, ve které odborníci psali o bakteriích Vibrio nacházejících se v Baltském moři. Sestřičky si rychle spojily fakta a spolu s primářem německé kolegy kontaktovaly. Ti poradili, jakou léčbu nasadit a jaké metody použít. „Díky této pomoci žiju,“ konstatoval Jaroslaw.
Doživotní následky
Ovšem ani po půl roce není Polák zcela zotavený a stále ho čeká několik operací a transplantací. „Jsem v péči zdravotní sestry, manželka mění obvazy každé dva dny. Chodí za mnou fyzioterapeut a doporučuje mi další a další cviky. A to pomáhá, chodím víc a víc. Nebudu chodit jako dřív, ale mám nohu, budu chodit,“ popsal a dodal, že absolutně netušil, že nějaká taková bakterie v Baltském moři žije.
V moři se bakterie Vibrio podle odborníků začala šířit v důsledku oteplování mořské vody. Do organismu se může dostat přímým kontaktem s infikovanou vodou, právě například přes otevřené rány, jak uvedl web Refresher. Ten o masožravé bakterii informoval už v říjnu po hurikánu Ian, kdy si Vibrio vyžádala 11 obětí.