Infekci, kterou způsobuje streptokok A, podlehlo ve Velké Británii podle nejnovějších zpráv už 15 dětí. Devátou byla pětiletá dívenka, která se léčila v nemocnici v Belfastu. Úřady i odborníci se ale obávají, že počet obětí může nadále stoupat.
Velkou Británii sužuje zákeřný bacil, který způsobuje vážnou infekci. Zatím si vyžádal 15 dětských životů. Devátým dítětem, které infekci podlehlo, je pětiletá dívka, která se od minulého týdne léčila na JIP v dětské nemocnici v Belfastu, jak informoval web The Mirror.
Další nepříjemný příznak covidu. Může ovlivnit vzhled lidí, u koho se projeví nejčastěji?
COVID-19 postihuje lidskou populaci oproti jiným onemocněním poměrně krátký čas. Velká část jeho příznaků a projevů je proto teprve objevována. Tým tureckých vědců v říjnu uveřejnil studii, která prokazuje souvislost mezi nemocí COVID-19 a vypadáváním vlasů a poškozením nehtů.
Příznaky nemoci jsou obvykle mírné. Podle Daily Mailu mezi ně patří například bolesti svalů, horečka nebo vyrážka. Ta se objevuje po 12 až 48 hodinách a začíná na hrudi a břiše a teprve pak se rozšiřuje.
Specifická bolest v krku
Jedním z příznaků ale může být také bolest v krku. Ta je však podle odborníků poměrně specifická a liší se od té, která pacienty trápí například při angíně. U streptokoka bolest v krku zahrnuje bolest při polykání, červené a oteklé mandle, někdy i s bílými skvrnami nebo pruhy hnisu. Nemocnému se také hůře dýchá a bolí ho hlava.
Hlavním důvodem rychlého šíření nemoci může být podle odborníků snížená imunita dětí, kterou způsobila pandemie koronaviru a následné lockdowny. Zvýšený výskyt je zejména u dětí do deseti let. Onemocnění se šíří vzduchem, například v důsledku kýchání.
Odborník čeká další případy
Mikrobiolog Simon Clarke, který působí na univerzitě v Readingu, uvedl, že výskyt streptokokových infekcí skupiny A není stálý. Podle něj se podobně jako u covidu vyskytují vrcholy a poklesy počtu případů. „V poslední době se vyskytlo více případů, než bychom očekávali, ale to může být statistický výkyv,“ upozornil Clarke a zdůraznil, že při rychlé diagnóze je infekce léčitelná antibiotiky a hospitalizaci vyžaduje pouze v extrémních případech. „Očekávám ale, že se v následujících týdnech a pravděpodobně i měsících objeví další případy,“ varoval Clarke.
Podle Iana Jonese, odborníka na infekční nemoci z univerzity v Readingu je však příliš brzy na to, aby se dalo říct, zda je letošní epidemie streptokoka A obzvláště závažná. Upozornil také na neobvyklé načasování. „Je příliš brzy na to, abychom předpokládali, že to bude špatný rok, ale zdá se jasné, že vrchol se z léta přesunul na podzim,“ podotkl Jones.