Lidé na podlaze, drogy a prostituce. Záběry ukazují, jak bezdomovci okupují letiště v Madridu

Letiště v Madridu okupují lidé bez domova

Letiště Madrid-Barajas, které každoročně odbaví přes 66 milionů cestujících, se proměnilo v „město bezdomovců“. Odhadem přespává v jeho terminálech až pět stovek lidí bez domova, které tam přivedla bytová krize, ztráta zaměstnání nebo osobní potíže. Stejně tak tam přibývá i počet incidentů spojených s násilím, užíváním drog a prostitucí. Úřady s tím však dosud nedokázaly udělat prakticky nic.

Záběry z letiště Adolfa Suáreze Madrid-Barajas, které zveřejnila agentura AP, ukazují muže a ženy spící na chodbách, pod informačními cedulemi, u toalet i v jídelních zónách. Za nárůstem počtu lidí bez domova stojí podle odborníků především krize dostupného bydlení, která zasáhla celé Španělsko a zejména pak velká města jako Madrid či Barcelona, kde se ceny nájmů v posledních letech téměř zdvojnásobily.

ČTĚTE TAKÉ: Zahraniční otázky voliče vlády a opozice rozdělují, ukazuje průzkum. Migrace hraje hlavní roli

Přestože jde často o osoby, které v minulosti pracovaly a žily běžným způsobem života, po ztrátě zaměstnání či rodinných problémech pro ně byla ulice mnohdy jediným řešením.

Spousta se během čekání „ztratí“

Jednou z obyvatelek letiště je například sedmašedesátiletá žena vystupující pod jménem Rosa – ta se po rozchodu s bývalým manželem snažila sehnat přístřeší v azylovém domě, pro nedostatečnou kapacitu však byla odmítnuta. „Myslím, že spousta z nás se během toho čekání ztratí,“ sdělila reportérům deníku El País.

Další, kdo našel přístřeší mezi terminály, je šedesátiletá Paulina, původem z Peru. Téměř rok ji vykořisťovala španělská rodina, u které pracovala jako pečovatelka o starší příbuznou. „Snášela jsem toho hodně. Ta paní se mnou zacházela velmi špatně. Ale držela jsem, dokud mi neřekli, že mi nezaplatí dovolenou, když si ji vezmu,“ vysvětlovala zmíněnému deníku s tím, že by si ráda našla jinou práci, ale v jejím věku je to téměř nemožné.

Ztráta práce přivedla na ulici i čtyřiapadesátiletou Teresu a jejího manžela. Poté, co 25 let pracovala jako pečovatelka, přišla v lednu výpověď. Kvůli byrokratickému zmatku prý ale ještě nezačala pobírat dávky v nezaměstnanosti a z jednoho platu nebyl pár schopen nájem utáhnout. Teresa si ale něco málo přivydělá prací načerno, výdělek však přijde na zaplacení skladu, kde mají uloženy nějaké věci, na dopravu, jídlo a sprchu v posilovně. Stále ale doufá, že si brzy najde práci a budou moct opustit letiště. „Už mě nebaví spát na podlaze. Je tu víc bláznů než v psychiatrické léčebně,“ sdělila žena s tím, že se s manželem drží stranou od ostatních, jelikož je letiště plné lidí se závislostí i psychickými problémy.

Drogy, rvačky i prostituce

Právě drogově závislí, kteří v některých případech blouzní po chodbách letiště, nahánějí podle deníku Daily Mail strach zaměstnancům letiště a cestujícím. Někteří z nelegálních obyvatel letiště mají být dokonce ozbrojeni, daří se rovněž prostituci a na denním pořádku jsou rvačky.

Situace tak pochopitelně vyvolává napětí mezi jednotlivými složkami veřejné správy. Městská rada Madridu, regionální vláda i stát si vzájemně přehazují odpovědnost za hledání řešení. Odborové svazy zaměstnanců letiště pak volají po systémovém a koordinovaném přístupu, který by zohlednil jak bezpečnost pracovníků a cestujících, tak důstojné zacházení s lidmi bez domova.

Španělský provozovatel letišť AENA navíc minulý týden oznámil, že začne omezovat vstup na letiště v Madridu během hodin s nízkým provozem. Vyžadovat bude například palubní vstupenku. Podle společnosti AENA by tato opatření měla vstoupit v platnost během několika dní, přesné datum ale neuvedla. Výjimky budou platit pro zaměstnance letiště a osoby doprovázející cestující.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Němci v migraci přitvrdí, Česko nemůže zaostat, říká Lipavský. Opozice by neměla blokovat Sněmovnu

Tagy: