reklama

Nebyli v autoškole, přesto dostali řidičák. Komisař z Liberce zfalšoval minimálně sedmdesát dokladů

Úřady na Liberecku zabavují desítky řidičských průkazů v souvislosti s kauzou zkušebního komisaře z Turnova. Ten podle policie falšoval dokumenty, se kterými si zájemci o řidičák žádali na úřadech o oprávnění řídit. Mělo jich být minimálně sedm desítek. Někteří z nich přitom ani nechodili do autoškoly. CNN Prima NEWS na případ upozornila jako první už před rokem.

reklama

„Průběžně zasíláme úřadům, které sporné řidičské průkazy vydaly, podklady, které mohou vést k jejich odnětí,“ informovala Ivana Baláková, mluvčí policie Libereckého kraje. Podněty od mužů zákona už dostal i Odbor dopravy Magistrátu města Liberec.

„Těch případů jsme tu měli několik a další aktuálně řešíme. Dělá se to tak, že na základě podkladů se znovu vrátíme do okamžiku, kdy daný člověk podal žádost o vydání řidičského oprávnění, správní řízení z moci úřední znovu obnovíme a vzhledem k novým skutečnostem původně podanou žádost o vydání řidičáku zamítneme,“ popsal způsob, jakým úřad řidičská oprávnění odebírá, Pavel Rychetský, vedoucí Odboru dopravy libereckého magistrátu. Zatím se prý nikdo z těch, kteří o řidičák takto přišli, proti rozhodnutí neodvolal.

„To už je úplný dno, co tam dělal ten komisař. Škoda, že to pak vrhá stín na všechny zkušební komisaře,“ komentoval případ naštvaně předseda asociace komisařů Pavel Greiner. „Minimálně po dobu tří let zpětně k této jeho činnosti docházelo,“ doplnil zkušební komisař Milan Čtrnáct.

Podle lidí z branže je to případ, jaký nemá v Česku obdoby. „Už jsme tu měli poměrně dost kauz, kdy zkušební komisaři nějak manipulovali se zkouškami, ale tenhle člověk to posunul do netušené úrovně a rovnou za ně vyplňoval i to, že absolvovali autoškolu, i když do kurzů vůbec nechodili. Někteří kolegové se o tom dozvěděli, až když jim policie volala, že jejich razítko je na žádosti o řidičák. On se nebál jejich razítka zfalšovat,“ říká majitel autoškoly z Libereckého kraje, který nechtěl být jmenován.

Kromě padělaných razítek kolegů si dokonce komisař jednu autoškolu zcela vymyslel. Policisté takových případů odhalili sedm desítek. „Tohoto zkušebního komisaře jsme obvinili z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a současně jsme zkoumali, zda se dopustil i přijetí úplatku, nicméně tento skutek se nám nepodařilo obviněnému prokázat," uvedla policejní mluvčí.

Jeho „klienti“ zřejmě nemají zájem policii potvrdit, že službu zaplatili, vystavili by se totiž riziku stíhání za korupci.

Podle právníka, kterého oslovila redakce CNN Prima NEWS, jim ale tak jako tak hrozí, že se ocitnou před soudem. S dokumentem, o němž věděli, že je zfalšovaný, totiž šli na úřad a žádali o řidičský průkaz. „Vidím tam trestný čin podvodu, kde by jim hrozila až dvě léta odnětí svobody,“ tvrdí renomovaný advokát Jan Černý, který se pozastavuje nad tím, že policie zatím nikoho z nich neobvinila. „Zřejmě jde o nějakou strategii při vyšetřování,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama