Pochybné e-shopy prodávají certifikáty o očkování i prodělané nemoci. Řeší je policie

Za posledních několik týdnů se na internetu objevilo hned několik pochybných on-line obchodů, které začaly prodávat certifikáty o dokončeném očkování či provedeném testu na covid. Některé e-shopy se zaštiťují i jmény veřejně známých osob, jako jsou šéf stomatologů Roman Šmucler či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková. Ti se od těchto projektů distancují a mluví o zneužití jejich jména. Na obchody s certifikáty se zaměřila i policie, podvodníkům hrozí tučné pokuty i vězení.

Zpřísněná vládní opatření proti šíření koronaviru vytvořila internetovým podvodníkům prostor pro nový podezřelý byznys. V uplynulých týdnech se objevilo několik nových e-shopů, které nabízejí certifikáty o negativním PCR testu, prodělané nemoci COVID-19 či o dokončeném očkování. Lidé se po nich shánějí i na internetových bazarech.

Jedním z takových neověřených obchodů je například web Certifikáty levně. „Jsme slušní lidé, co si rádi zajdou na výlet s kamarády, do hospody na dobré české jídlo nebo na skvělé české pivo. To nám ale znemožňují nesmyslná opatření, která vláda České republiky nesmyslně schvaluje. Každý týden vznikají nová a nová opatření, která diskriminují ty, kteří se nenechali očkovat vakcínou,“ obhajují svůj byznys provozovatelé e-shopu.

Za údajný certifikát o negativním PCR testu zákazníci zaplatí necelých 500 korun, za potvrzení o prodělané nemoci dají 800 korun. Nejdražší je důkaz o hotové vakcinaci, ten stojí na e-shopu téměř dva tisíce korun. Obchodníci slibují nejen funkční QR kód, který lidem umožní cestovat do zahraničí, ale také propojení s aplikací Tečka. Web se ohání i technickou podporou a garancí vrácení peněz.

Samotný e-shop má ale v mnoha ohledech pochybné kořeny. Doména byla zaregistrována teprve zhruba před týdnem, nejspíše tak jde o projekt, který reagoval až na plánované vyřazení negativních testů jako důkazů o bezinfekčnosti.

Dle nástroje Geotool se původní server s webem nachází na Kypru, ačkoliv jeho majitel operuje v ČR. Web je navíc posetý překlepy – technická podpora je například podle provozovatelů slov dostupná 27 hodin denně.

Totální dehonestace a zneužití jména, zlobí se politici

E-shop na svých stránkách zmiňuje také osoby, které jsou s provozovateli „na stejné lodi“. Konkrétně jde o šéfa Volného bloku Lubomíra Volného, předsedkyni Trikolory Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, předsedu SPD Tomia Okamuru i prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. Kromě Volného, kterého se nepodařilo redakci zkontaktovat, se od obchodu s covid pasy všichni distancovali.

„Dnes jsme na to byli také upozorněni. Pan předseda bude zřejmě podávat nějaké trestní oznámení, nicméně se to řeší a věc je v rukou právníků,“ potvrdila CNN Prima NEWS mluvčí hnutí SPD Barbara Zeťová. S webem Certifikát levně tak Okamura nemá mít nic společného, což posléze sám potvrdil i televiznímu štábu. „V podstatě se jedná o nějakou záležitost, o které vůbec nevím, a zřejmě je to nějaký podvod,“ doplnil své stanovisko.

Majerová Zahradníková označila zneužití svého jména na e-shopu za dehonestaci. „Mně to lidi taky začínali posílat, nahlásili jsme to jako zneužití mého jména a podali jsme stížnost na Českou obchodní inspekci. Nemám s tím absolutně nic co do činění. Je obludné vydělávat na podvodech, je to totální dehonestace. Nevím, jestli o tom další kolegové ví a zda jsou do toho zainteresováni, my to každopádně řešíme,“ uvedla šéfka Trikolory. Dále poděkovala všem lidem, kteří ji upozornili na podezřelé webové stránky.

Od obchodu s covidovými certifikáty se distancoval také Šmucler. „Upozornila mě na to dcera. Nevím, co je to za e-shop. Stránka vypadá tak naivně, že asi jenom blázen by jim poslal peníze. Zavání to nějakou politickou kampaní, přijde mi zvláštní, že jsem tam zařazený po boku některých politiků. Moc mě to každopádně nezajímá a doufám, že od toho budu mít klid,“ řekl redakci CNN Prima NEWS. Dodal, že by autora obchodu měli „odnést čerti“.

Podvodníkům hrozí tučné pokuty i vězení

Na obchody s certifikáty si posvítila i policie, která podobné internetové nabídky bedlivě sleduje a vyhodnocuje. „Případy se zabývají týmy kriminalistů a připomínáme prodávajícím i kupujícím, že horní trestní sazba je v tomto případě až tři roky,“ upozornili muži zákona veřejnost na sociálních sítích.

„Těchto případů evidujeme v rámci celé České republiky nižší desítky s tím, že jsou ve fázi prověřování – to znamená na samém začátku procesu, který policie vede. Případy jsou různé, nicméně nejčastěji se jedná o falšování PCR testů,“ upřesnil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Během vyšetřování probíhá nejdříve výslech relevantních osob a prověřování v evidencích, zdali měly dané osoby v ruce platný či padělaný certifikát.

Mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová upozornila, že zatímco policie řeší padělání listin jako takových, hygiena navíc může uložit pokutu za nedodržování protiepidemických opatření. „Je to až deset tisíc korun na místě, a potom až tři miliony korun ve správním řízení,“ řekla redakci CNN Prima NEWS. V případě, že zdravotní pracovníci pojmou podezření, snaží se ověřit totožnost dané osoby a porovnat ji se jménem na certifikátu.

Tagy: