Nebývale vysoké teploty na Sibiři brání medvědům v zimním spánku

Nebývale vysoké teploty během letošního listopadu brání medvědům na Sibiři, aby se uložili k zimnímu spánku. Některá zvířata se tak v polospánku motají kolem svých doupat. Podle zpravodajského portálu The Moscow Times to dnes uvedl úřad pro ochranu zvířat v Amurské oblasti.

Zatímco medvědi už nastřádali dostatek tuku k tomu, aby mohli hibernovat, abnormálně vysoké teploty jim v tom brání. Problém s hibernací přitom mají medvědí samci, zatímco samice i s mláďaty se podle stejného oznámení uložily ke spánku už na konci října, jak je obvyklé.

Území Ruska se otepluje rychleji než zbytek planety

Amurská oblast má za sebou i nebývale teplý říjen. V oblastním centru Blagoveščensk byl podle ruského meteorologického střediska Fobos letošní říjen dokonce nejteplejší v historii měření.

V Rusku nejsou rekordní teploty nebo abnormální počasí podle The Moscow Times ničím výjimečným. Šéf ruského hydrometeorologického úřadu Igor Šumakov minulý měsíc agentuře TASS řekl, že území Ruska se otepluje 2,5krát rychleji než zbytek planety.

Nevyzpytatelnost počasí

O víkendu čelila některá místa na Sibiři vichru, který podle meteorologů místy dosahoval síly hurikánu a byl nejmocnější v oblasti za posledních 50 let. Některá místa kromě toho zaznamenala rekordně vysoké teploty. V Altajském kraji vystoupila teplota na 20 stupňů Celsia. Ještě týž den ale v oblasti udeřily mrazy a napadl sníh.

Zajímavosti o medvědím spánku

Medvědi zpravidla tráví zimním spánkem 75–120 dní v roce. Během takzvané hibernace mohou svůj tep zpomalit až o 75 % a kyslíku spotřebují méně o 50 %, naopak ale teplota těla příliš neklasá i proto se jejich spánek označuje jako „nepravý“. Zajímavostí je i to, že medvědi během hibernace nevylučují moč ani trus. Doba zímního spánku se se změnami klimatu oproti předešlým letům zkracuje. V jižních oblastech například medvědi nezimují vůbec a podle Ředitel Správy NP Malá Fatra Michala Kalaše se to do budoucna dá očekávat i například na Slovensku.

Tagy: