Nečas: Obchodní izolace Číny cly nedává smysl. Patří mezi klíčové globální trhy

Co na to vaše peněženka, Petr Nečas, Vlastimil Tlustý - 10.4. v 17:55

Čína společně se Spojenými státy a Evropskou unií patří mezi tři klíčové globální trhy a její vyřazení z mezinárodního obchodu vysokými cly by byl ekonomický nesmysl. V pořadu Co na to vaše peněženka? to řekl bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj by obchodní válka mezi USA a Čínou přinesla hlubokou globální ekonomickou krizi.

Cla a další překážky volného obchodu jsou podle Nečase vždy nešťastné. „Nejsem nějaký ideologický zastánce volného obchodu. Uplynulá desetiletí a staletí ale jednoznačně prokázala, že čím méně má mezinárodní obchod bariér, tím více roste blahobyt na všech stranách zeměkoule,“ řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ: Růst českého HDP zpomalí. Podle ministerstva k tomu přispěla cla USA na auta, ocel a hliník

Tento přístup by se podle něj měl vztahovat i na Čínu. „Jakékoli celní bariéry destruují mezinárodní obchod. Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy přinese globální problémy a troufnu si říct i hlubokou ekonomickou krizi. Obchodní izolace Číny zkrátka nedává smysl a já jsem přesvědčen, že je třeba se nadále pokoušet o vybudování integrovaného světového trhu s minimálními cly,“ nechal se slyšet Nečas, který již v době svého působení na pozici premiéra prosazoval posílení ekonomické spolupráce s Čínou.

USA mohou na clech vydělat, míní Tlustý

Podle bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého ale mohou na clech vydělat Spojené státy. „Jejich strategie je jasná – vrátit výrobu do USA a zmírnit negativní obchodní bilanci mezi Amerikou a Čínou. Dále Trump směřuje ke snižování daní a právě cly by mohl kompenzovat tím vzniklé ztráty ve státním rozpočtu,“ uvedl ve vysílání exministr.

Nečas se ale domnívá, že Trumpův postoj je zastaralý. „Ta obchodní bilance není tvořena pouze vzájemnou výměnou zboží, ale i službami. Dále si opravdu nedovedu představit, že by se například textilní průmysl měl z Asie vrátit do Spojených států,“ dodal někdejší premiér.

Obdobně se v pořadu Zprávy Plus vyjádřil i ekonom Štěpán Křeček. „Například textilní průmysl je již automatizovaný a představa, že by Američanky nahradily Číňanky a začaly šít trička, je absurdní a nemůže si to myslet ani Donald Trump,“ řekl.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Cena ropy po oznámení nových cel prudce klesá. Kdy se levných paliv dočkají čeští řidiči?

Tagy: