Krásné počasí mnohé z nás vybízí ve volném čase k výletům a s nástupem jara přichází i žně pro zoologické zahrady. I ty jsou však dnes na mnoha místech světa uzavřeny kvůli pandemii. Nicméně výdaje na jejich provoz neklesají, jelikož i bez návštěvníků je nutné se o zvířata postarat a nakrmit je. Ředitelka jedné z německých zoo přiznává, že pokud se situace brzy nezmění, budou muset některá zvířata zabít, aby nakrmili jiná.
Kvůli preventivním opatřením jsou zoo stejně jako další zařízení v současnosti uzavřena. Asociace německých zoologických zahrad přitom uvádí, že typická zoo tak každý týden přichází o výnos ve výši pěti set tisíc euro. I proto tato organizace sdružující 56 zoo a parků po německé vládě požaduje finanční pomoc ve výší sto milionů euro. Jediným zdrojem peněz jsou totiž aktuálně jen příspěvky od dárců.
V zoo v Neumünsteru v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko žije v zajetí více než sedm set zvířat. Její ředitelka má však v záloze nouzový plán. „Pokud dojde na nejhorší, pokud už nebudeme mít peníze na jídlo, nebo pokud nás nebudou moci dodavatelé zásobit kvůli novým opatřením, budeme muset zabíjet zvířata, abychom nakrmili ostatní,“ prohlásila ředitelka zoo Verena Caspari. A dodala, že je to podle ní mnohem lepší řešení, než nechat zvířata hladovět. Ani to by však finanční potíže zoo nevyřešilo – i zbylá zvířata totiž budou potřebovat další péči. Jako poslední by údajně přišel na řadu lední medvěd Vitus.
Ve své podstatě jde o jinou formu takzvaného „managementu přebytečných zvířat“. Jde o způsob, jakým zoo běžně regulují počty svých zvířat, pokud na ně nemají místo a nikdo jiný je nechce koupit.
S podobnými potížemi se ale potýkají v současné době zoo po téměř celém světě. Například mluvčí berlínské zoo vyjádřila lítost nad tím, že se jim v lednu narodila dvojčata ohrožených pand velkých – až bude možné zoo znovu otevřít, pandy již zřejmě budou odrostlé, a nepřilákají tedy tolik návštěvníků. I zoo v Chemnitzu uvedla, že se ze ztráty zisku z velikonočního víkendu nezotaví po zbytek roku.