Slon se v Thajsku proboural do kuchyně (zdroj: CNN)
Nečekané překvapení našla Ratchadawan Puengprasopponová z Thajska o víkendu ve své kuchyni. Skrze díru, která ve zdi již byla, se do domu dostal divoký slon. Po vesnici Chalermkiatpattana, ve které rodina ženy bydlí, se běžně chobotnatci potulují, nikdy však nezažila, že by se jí dostali až do domu a hledali tam jídlo.
Ženu s rodinou uprostřed noci probudil podivný hluk přicházející z kuchyně. „Seběhli jsme po schodech dolů a uviděli slona, který rozbitou zdí strčil hlavu do naší kuchyně,“ popsala Puengprasopponová, která žije v provincii Prachuap Khiri Khan.
Zeď jí shodou okolností poškodil minulý měsíc jiný slon. Vzniklé škody ještě rodina nestihla opravit, a tak další slon v sobotu využil příležitost a hledal něco k jídlu, píše web CNN.
Na videozáznamu, který žena pořídila a sdílela na sociálních sítích, je vidět, jak se slon natahuje dírou ve zdi a chobotem prohrabává skříňky, zásuvky a převrací nádobí. V jednu chvíli chobotem zvedne něco, co vypadá jako plastová taška, a dá si to do tlamy. „Od mládí vídám slony, kteří se potulují po naší vesnici a hledají potravu,“ uvedla žena. Je to však poprvé, kdy jí zvíře skutečně poškodilo dům. Škoda se odhaduje na v přepočtu více než 30 tisíc korun.
V sobotu měl ale slon smůlu. Žádné jídlo v kuchyni totiž nebylo. Jediné, co mohl slon „ukrást“, byla sůl v zásuvce. „Sloni jsou býložravci, takže potřebují minerály ze slané potravy, která je pro jejich tělo nezbytná. Snažili by se najít jakékoliv minerály, poučili jsme o tom místní obyvatele,“ uvedlo oddělení národního parku. Dům ženy se totiž nachází u vchodu do národního parku, kde sloni žijí.
Slon se v Thajsku proboural do kuchyně. (Autor: Ratchadawan Puengprasoppon) Zdroj: CNN
Pracovník správy parku Prateep Puywongtarn dodal, že k podobným incidentům v oblasti dochází často. Období, kdy mohou lidé slony vidět, přichází v čase sklizně ovoce. V posledních letech například slon zničil dům, ve kterém jeho obyvatelé měli schované právě ovoce. Konflikty mezi lidmi a slony však narůstají i jinde než jen v Thajsku – například v Indii a Asii, kde zvířata žijí. Důvodem je rozšiřování lidských obydlí, čímž se narušuje a značně zmenšuje prostředí volně žijících zvířat. Ti jsou následně nuceni toulat se a hledat potravu.