Stádo migrujících slonů fascinuje svět (zdroj: CNN, CCTV, WEIBO)
Desítka dronů a miliony lidí po celém světě sledují stádo patnácti slonů, které loni z neznámých důvodů opustilo přírodní rezervaci na jihu Číny a od té doby urazilo vzdálenost přes 500 kilometrů. Stádo na své cestě způsobuje rovněž značné škody na zemědělské úrodě a ve městech a obydlených oblastech představuje riziko pro tamní obyvatele, informoval web CNN.
Aktivitu slonů údajně monitoruje více než 400 lidí s automobily a drony. Doprovázeni jsou i policií, která má zajišťovat bezpečnost obyvatel v obydlených oblastech. Podle deníku The Guardian má s sebou doprovod přes dvě tuny potravy, s jejíž pomocí se snaží odlákávat stádo pryč od obydlených oblastí.
Migrující stádo slonů v Číně (Autor: Xinhua/Sipa) Zdroj: CNN Prima NEWS
Sloni při své cestě způsobili škody v zemědělství už přes milion dolarů (6,8 milionu jüanů, 22,3 milionu korun). Stádo mělo původně 16 členů. Dva sloni se ale vrátili domů, zatímco jedno mládě se během cesty narodilo.
Watch: The longest elephant journey in China's history pic.twitter.com/LgcYCh5gvz
— CGTN (@CGTNOfficial) June 8, 2021
Patnáct měsíců na cestě, důvod je neznámý
Stádo se vydalo na svou dlouhou pouť před 15 měsíci z přírodní rezervace Si-šuang-pan-na nacházející se u hranic Číny s Barmou. Co je k cestě na sever přimělo, zatím není jasné. V listopadu sloni dorazili k městu Pchu-er v provincii Jün-nan, kde jedna ze samic porodila. Stádo zůstalo na místě pět měsíců, ale v polovině dubna pokračovalo v pochodu na sever.
Expert na slony Čchen Ming-jung agentuře Nová Čína řekl, že se jedná o nejdelší migraci slonů zaznamenanou v Číně. Podle něj je možné, že stádo má „nezkušeného vůdce, který ho zavedl na špatnou cestu“. Agentura Nová Čína rovněž připomněla, že v lesních porostech je stále méně jedlých rostlin, což vytváří na zvířata tlak, aby se přesouvala do jiných oblastí. Příčinou migrace slonů je i zmenšování jejich přirozeného prostředí způsobené zemědělstvím.
Aerial footage shows a herd of elephants resting after they trekked 500 km (310 miles) north from a nature reserve in south China https://t.co/o7ajl3kyRw pic.twitter.com/6445QunSdG
— CNN (@CNN) June 9, 2021
Mnoho slonů tak hledá potravu právě v zemědělských oblastech, což v posledních deseti letech vede ke značnému nárůstu jejich konfliktů s lidmi. Jediným způsobem, jak zabránit budoucímu exodu slonů, je obnovit jejich stanoviště a chránit přírodní zdroj, uvedl podle Global Times biolog z pekingské univerzity Zhang Li. „Tradiční nárazníkové zóny mezi lidmi a slony postupně mizí a šance na setkání slonů s lidmi přirozeně značně rostou,“ uvedl.
Úřady se snaží migrující slony držet mimo obydlené oblasti. Koncem května zřídily nonstop fungující velitelské středisko pro jejich sledování.