Lidskoprávní organizace Amnesty International v úterý odsoudila Maltu za „nelegální praktiky“ ve Středozemním moři, které podniká proti migrantům snažícím se dostat ze severní Afriky do Evropy. Premiér Malty Robert Abela k tomu uvedl, že i když rozumí humanitárnímu přístupu k migraci, musí chápat i zájmy Malťanů. Informoval o tom web Deutsche Welle.
Přístup maltské vlády může podle zprávy lidskoprávní organizace vést ke zbytečným úmrtím. Zpráva byla publikována několik hodin poté, co OSN vyzvala Maltu a Evropskou unii, aby usilovaly o ukončení humanitární krize na palubě nákladní lodi naložené migranty u pobřeží ostrovního státu.
Nebezpečná a nelegální opatření
„Maltská vláda se uchýlila k nebezpečným a nelegálním opatřením při zacházení s přijíždějícími uprchlíky a migranty na moři,“ tvrdí Amnesty International.
Člun s 95 migranty se potápěl ve Středozemním moři. Zachránili je Malťané
Maltské ozbrojené síly zachránily skupinu 95 migrantů z potápějícího se člunu severně od libyjských břehů a dovezly je na vojenskou základnu blízko hlavního města Valletty. S odvoláním na sdělení úřadů o tom informovala agentura Reuters.
„Eskalovaná opatření zahrnovala zajištění protiprávních návratů do Libye, přesměrování člunů směrem do Itálie před záchranou lidí v nouzi a ilegální zadržování stovek lidí ve špatně vybavených lodích v maltských vodách,“ dodává.
Malta a Itálie zavřely migrantům své přístavy v dubnu v souvislosti s restriktivními opatřeními a karanténami proti koronaviru. Malta uvedla, že potřebuje všechny své zdroje investovat do boje s nemocí. Ostrovní země v roce 2020 přijala 2 161 migrantů, což je pro tak malý stát značná finanční zátěž, připouští Amnesty International.
To však dle organizace „Maltu nezbavuje zodpovědnosti určit bezpečné místo pro zachráněné v rámci její koordinace“.
Maltský premiér: Musím chápat i zájmy Malťanů
Jedna z nákladních lodí s 27 zachráněnými migranty na palubě zůstává na moři. Tento týden jí byla zamítnuta žádost o zakotvení. Agentura OSN pro uprchlíky „vyzývá k okamžitému vylodění lidí uvězněných na palubě lodi“.
We are calling for the immediate disembarkation of 27 rescued people trapped onboard a cargo ship. The distraught group, including one child and a pregnant woman, have now been onboard the Maersk Etienne for more than one monthhttps://t.co/knGYsU4fwu
— UNHCR Central Europe (@RefugeesCE) September 7, 2020
Maltská vláda nicméně popřela jakoukoliv odpovědnost za zmíněnou nákladní loď Maersk Etienne, protože pluje pod dánskou vlajkou. „I když rozumím humanitárnímu přístupu k migraci, musím chápat i zájmy Malťanů,“ řekl místnímu tisku maltský premiér Robert Abela.