Prezident Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino odmítl přednostní očkování fotbalistů během pandemie koronaviru. „Přednost mají lidé z rizikových skupin a zdravotníci. Fotbalisté nejsou privilegovanou skupinou,“ míní Infantino.
Příští měsíc začne kvalifikace o účast na mistrovství světa 2022, které by se mělo hrát v Kataru od 21. listopadu do 18. prosince. To se koná nejpozději v historii kvůli tropickým teplotám, jež v zemi při tradičním termínu na přelomu června a července panují. Do léta letošního roku je na programu na 200 kvalifikačních zápasů, další mezinárodní turnaje a též mistrovství Evropy a Jižní Ameriky. „Že se tyto akce uskuteční, je v podstatě správné,“ tvrdí Infantino.
Olympiáda v Tokiu a EURO ve fotbale. Ano, či ne? Tvrdý střet funkcionáře a političky
Olympijské hry v japonském Tokiu mají začít 23. července letošního roku. Půl roku před nimi se tvrdě střetly dvě osobnosti sportovního života v sousedním Německu. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach tvrdí, že se hry uskuteční, šéfka sportovní komise německého parlamentu Dagmar Freitagová oponuje, že si to neumí představit.
Na zasedání Světové zdravotnické organizace v Ženevě na začátku února se řešily dopady pořádání zápasů. Jde o dva aspekty, zdravotní s hygienickými pravidly a psychologický. „Když hrajeme fotbal, vždy chráníme zdraví všech zúčastněných. A to v jasně předepsaném hygienickém konceptu, abychom co nejvíce omezili setkání lidí mimo samotné hřiště,“ říká Infantino, padesátiletý funkcionář ze švýcarského Brigu, který má s libanonskou manželkou čtyři dcery.
„Na druhé straně mezistátní a kvalifikační utkání dávají lidem naději na zlepšení situace a přinášejí jim radost,“ naznačuje šéf světového fotbalu pozitivní dopady především na psychiku. Připomíná, že i tak velká organizace jako FIFA podléhá opatřením vlád jednotlivých států.
Proto také například německý klub RB Lipsko nesehraje v příštím týdnu domácí utkání v osmifinále Ligy mistrů proti anglickému FC Liverpool na vlastním stadionu, ale v maďarské Budapešti. Německé úřady totiž odmítly udělit výjimku sportovcům při příjezdu do země z Velké Británie, která je nyní kvůli mutaci nemoci COVID-19 považovaná za vysoce rizikovou.
Infantino: V Kataru budou plné stadiony
Naopak české ministerstvo zdravotnictví vyhovělo žádosti Národní sportovní agentury a fotbalové Slavie Praha, a tak se utkání Pražanů proti anglickému týmu FC Leicester uskuteční na stadionu v Edenu v řádném termínu 18. února. Přestože týdenní incidence nových případů koronaviru na sto tisíc obyvatel činí v Česku 470, kdežto v Německu 75.
Infantino tvrdí, že se světový šampionát v Kataru uskuteční i s diváky. „Ano, budeme mít plné stadiony,“ předpovídá prezident FIFA s tím, že lidstvo už pandemii koronaviru překoná. „Pokud by se tak během dvou let nestalo, budeme mít jiné problémy než mistrovství světa ve fotbale,“ uzavírá šéf Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino.