Olympijské hry v japonském Tokiu mají začít 23. července letošního roku. Půl roku před nimi se tvrdě střetly dvě osobnosti sportovního života v sousedním Německu. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach tvrdí, že se hry uskuteční, šéfka sportovní komise německého parlamentu Dagmar Freitagová oponuje, že si to neumí představit.
Vše se samozřejmě točí kolem pandemie koronaviru, který zapříčinil už loňské odsunutí nejen tokijských olympijských her, ale třeba i mistrovství Evropy ve fotbale. A nikdo si netroufne odhadnout, jak se situace vyvine s přibývajícími novými mutacemi nemoci COVID-19 a dosud pomalým očkováním po celé zeměkouli.
„Sportovci se projdou 23. července letošního roku po olympijském stadionu v Tokiu a vyšlou světu poselství své odolnosti, touhy a olympijských hodnot,“ nepochybuje prezident MOV Bach.
„Abych byla upřímná, v této době si nedovedu představit, že by se hry v Tokiu konaly. Vždyť mluvíme o události, na které se mají sejít sportovci, trenéři, funkcionáři či novináři ze všech kontinentů. Ale vždyť ne všude se začalo s očkováním,“ namítá předsedkyně výboru Bundestagu Freitagová a dodává: „Jen při pohledu na africký kontinent mám velké obavy. Pochybuji, že lze na tři týdny zodpovědně spojit lidi z pěti kontinentů do odpovídajícího hygienického konceptu.“
A očkování? Mezinárodní olympijský výbor by se podle všeho rád držel českého přísloví „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Jeho představitelé společně s japonskými pořadateli sice vyloučili povinnost přijet do Japonska s očkováním. Přesto naléhají, aby se co nejvíce účastníků nechalo dobrovolně očkovat. „Je to znak solidarity. Nejen mezi sportovci, ale také k hostitelům,“ poznamenává Christian Klaue, mluvčí MOV. Ten znovu a znovu zdůrazňuje, že sport nehodlá při očkování „předbíhat“. Ale čím více se olympiáda blíží, tím roste netrpělivost. MOV požádal všech 206 národních olympijských výborů, aby v krátké době zahájily jednání s vládami o očkování.
Takový pokus Národní sportovní agentury pod vedením Milana Hniličky se snahou přednostně očkovat šest tisíc českých sportovců sklidil v minulých týdnech obrovskou kritiku.
Ještě v prosinci se mezinárodním olympijským hnutí nesly hlasy o nutnosti diváků v hledištích, aby hry měly tradiční atmosféru. Pandemie koronaviru však vše mění, což dokumentují slova prezidenta Mezinárodní atletické federace Sebastiana Coea: „Pokud je to jediná cesta, jak uspořádat olympiádu v Tokiu, tak musíme akceptovat i to, že bude bez diváků a fanoušků.“
Dagmar Freitagová nemluví jen o olympijských hrách. Možná ještě větším trnem v oku je pro ni mistrovství Evropy ve fotbale, které by mělo začít za čtyři měsíce ve 13 městech dvanácti států. Česká reprezentace má odehrát tři zápasy základní skupiny proti Skotsku a Chorvatsku ve skotském Glasgow a proti Anglii v Londýně.
„Vzhledem k rostoucím počtům nových mutací koronaviru nepovažuji za správné časté cestování, které by tento šampionát provázelo. Dokonce by bylo nevhodné. Zvlášť pokud se týká i zemí z vysoce rizikových oblastí, jako je Velká Británie,“ zdůrazňuje šéfka sportovní komise německého Bundestagu Dagmar Freitagová.