Bilance nehody lodi s migranty v Lamanšském průlivu stoupla na šest mrtvých. Sdělila to námořní prokuratura v La Manche. Prvotní informace hovořily o jedné oběti a pěti lidech ve vážném stavu. Celkem 55 lidí se podařilo zachránit, dalších pět až deset lidí se pohřešuje, uvedla agentura AFP s odkazem na prokuraturu v Boulogne. Francouzské i britské lodě na místě pokračují v záchranné akci.
Francouzská stráž zpozorovala loď, která měla obtíže, dopoledne poblíž Calais. Zhruba 50 lidí se podařilo společnými silami pohraniční stráže i soukromých plavidel vyzvednout z vody. Podle místního starosty Francka Dhersina se zároveň vydaly na moře mezi Francií a Británií desítky lodí.
ČTĚTE VÍCE: 80 mrtvých a stovky pohřešovaných. Masivní požár nadále pustoší havajský ostrov
Údaje o počtu zachráněných jsou velmi proměnlivé, neboť v oblasti operuje několik státních i soukromých lodí. Francouzi své zachráněné i mrtvé převážejí do Calais, zatímco britské lodě s nimi míří do Doveru, vyplývá ze zpráv prokuratury. Na místě zasahuje i vrtulník a letadlo Falcon 50.
„Bohužel šest osob jsme vylovili ve vážném stavu. Jedna z nich byla vrtulníkem převezena do nemocnice v Calais, kde byla prohlášena za mrtvou,“ napsala dopoledne námořní prefektura pro La Manche. První identifikovanou obětí je Afghánec, kterému bylo asi 25 až 30 let, píše AFP.
„Zachránili jsme 54 lidí, včetně jedné ženy,“ řekla agentuře Reuters dobrovolnice Anne Thorelová, která je na jedné ze záchranných lodí.
Migranti se často vydávají z Francie do Británie na malých člunech, mnohdy jen nafukovacích. Loni tímto způsobem k anglickým břehům doplulo rekordních více než 45 tisíc lidí, což představuje nárůst o 500 procent za poslední dva roky. Britský premiér Rishi Sunak zařadil zastavení cest migrantů na člunech mezi svých pět priorit. Od roku 2014 v Lamanšském průlivu zahynulo nebo zmizelo přes 200 migrantů. Neshody okolo kontroly dění v průlivu zhoršily vztahy Paříže a Londýna.