Z čínské přírodní rezervace na jihozápadě země v dubnu uprchlo stádo 15 slonů asijských. Od té doby chobotnatci urazili už 500 kilometrů. A ačkoli sloni ničí úrodu, stodoly a pijí z vodních nádrží, pro řadu místních se jejich pouť stala fascinující atrakcí. Teď se ale stádo valí směrem na město Kchun-ming, kde žije téměř sedm milionů lidí.
Sloni opustili rezervaci Si-šuang-pan-na v průběhu dubna a postupují vpřed. Stádo urazilo už 500 kilometrů, zatím se ho nepodařilo zastavit. Místní se spolu s úřady snaží jejich cestu alespoň korigovat pomocí zátarasů, kamionů a dalších objektů.
Přesto už sloni napáchali škody v hodnotě 6,8 milionu čínských juanů (22 milionů korun). Zvířata ničí především zemědělskou úrodu, ale také stodoly a další stavby. Během cesty spotřebují obrovské množství potravy a pití. Povedlo se jim dokonce vysušit jednu z vodních nádrží, píše list The Guardian.
An elephant herd passes through China's Eshan county pic.twitter.com/CJCwSPCuz9
— Reuters (@Reuters) May 28, 2021
Právě potrava by mohla nakonec pomoci slony zkrotit. Úřady totiž s její pomocí korigují jejich cestu. Během sloní expedice zatím nebyl zraněn žádný člověk.
Podle hongkongského webu South China Morning Post bylo slonů původně 17, dva se ale na začátku útěku odpojili od zbytku stáda. Patnáct chobotnatců nyní směřuje k čínskému městu Kchun-ming, kde žije 6,6 milionu lidí. Na periferii aglomerace by měli sloni dorazit už během středy. Město už pořádalo několik bezpečnostních mítinků, aby se na příchod stáda připravilo.
Strach i lítost
Pozoruhodná sloní výprava se dostala mimo jiné do hledáčku uživatelů na sociálních sítích.
„Zřejmě se chtějí v Kchun-mingu zúčastnit konference OSN o biodiverzitě,“ vtipkoval jeden z pisatelů na sociální sítí Weibo, čínské obdobě Twitteru.
In pictures: In a rare migration, 15 wandering elephants on an epic trek through southwestern China have entered villages to gorge on crops, broken into barns and caused over 400 incidents and more than $1 million in damage pic.twitter.com/VRbgRkTiVa
— TRT World (@trtworld) June 2, 2021
Zatímco někteří situaci glosují, jiní vidí v útěku slonů vyšší smysl. Podle odborníků se to děje proto, že se slonům v Číně zmenšuje plocha přirozeného habitátu. „V posledních dvaceti letech územních ploch pro slony asijské výrazně ubylo, a to kvůli vzniku plantáží čaje a gumovníku,“ sdělil pro South China Morning Post Čang Li, profesor a expert na slony.