Obraz malířky Toyen s názvem Piková dáma se v neděli na aukci v Praze prodal za 78 650 000 korun včetně aukční přirážky. Stal se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku. Vyvolávací cena díla byla 29,9 milionu Kč.
Obraz v originále nazvaný La Dame de pique pochází ze sběratelsky velmi ceněného období Toyen. Namalovala ho krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926. „Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy dosud nedražil,“ uvedla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, která obraz vydražila.
Surrealistické obrazy Toyen dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem. Její předchozí rekord stanovil v květnu 2017 obraz Šero v pralese, z vyvolávací ceny 14 milionů se dostal na 30 milionů korun (36 milionů korun s aukční přirážkou).
Obrazy Toyen se dobře prodávají i na zahraničních aukcích. V roce 2010 se na aukci společnosti Sotheby's v Paříži prodal její obraz Potápěč za 600 750 eur (tehdy asi 15 milionů korun) a předloni se její obraz nazvaný La nuit roule des cris v Londýně prodal za 393 tisíc liber (asi 11,27 milionu korun).
Dosud nejdražším dílem vydraženým v Česku byl obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha – Pohled z křižovnického kláštera. Ten se na aukci v Praze prodal v roce 2019 za 78,5 milionu korun s aukční přirážkou.
První dáma české meziválečné avantgardy
Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová) je označována za první dámu české meziválečné avantgardy. Její dílo zahrnuje „naivistické“ obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či pro ni tolik typické surrealistické kompozice. Často je v jejím díle erotický akcent, poprask vyvolal například Polštář se scénou z nevěstince či loni dražený obraz Ráj černochů.
Kromě umění proslula Toyen i nekonformními názory. Odmítla civilní jméno, zrušila své rodinné vazby a popřela tradiční ženskou roli. Oblékala se do mužských šatů a sympatizovala též s anarchistickým hnutím.
Marie Čermínová se narodila 21. září 1902 v Praze, v šestnácti letech se rozešla s rodinou a studovala UMPRUM. Malovat začala kolem roku 1922. Týž rok se na chorvatském ostrově Korčula seznámila se surrealistou Jindřichem Štyrským a rok nato se z ní stala Toyen.
Se Štyrským zůstala až do jeho smrti v roce 1942. Za války ve své garsonce v Krásově ulici ukrývala básníka Jindřicha Heislera, kterému hrozila deportace do koncentračního tábora. V roce 1947 s ním odjela do Paříže a vstoupila do surrealistické skupiny Andrého Bretona. Mezi lety 1947 a 1962 tam měla šest samostatných výstav. Postupně se však stále víc uzavírala před světem. Zemřela 9. listopadu 1980 v 78 letech. Pohřbena je na pařížském hřbitově Batignolles.