Českou republikou již prošlo několik vln nemoci COVID-19, které měly na svědomí více než 35 tisíc mrtvých. Každá z nich však byla specifická tím, jakým segmentem populace a v jakých oblastech se šířila. Průběh epidemie postupem času ovlivnilo především očkování a množství osob, které si již nákazou prošly.
Přehlednou časosběrnou grafiku zveřejnil na Facebooku analytický web Visualito. Zobrazuje, mezi jakými věkovými skupinami a v jakých oblastech se v průběhu trvání celé pandemie nemoci šířila.
Incidence podle věku a obcí, září 2020 - leden 2022Incidence podle věku a obcí, září 2020 - leden 2022
Posted by Visualito on Saturday, January 15, 2022
Morava versus Čechy
Grafika připomíná, že se covidová epidemie v Česku postupně rozlévala mezi jednotlivými regiony země. Zatímco na podzim roku 2020 byla nákaza rozložená rovnoměrně v podstatě v celé republice, tak vlna britská mutace na počátku loňského roku trápila především Čechy. Hlavními ohnisky bylo Chebsko na západě Čech a Trutnovsko, odkud se postupně nemoc rozšířila směrem k Praze.
Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.
Na podzim byla zase situace odlišná. Varianta delta přepadla především méně proočkované moravské a slezské regiony, kde trápila například Šumpersko. Až koncem listopadu významně pronikla do Čech, ale krátce na to začala vlna postupně ustupovat.
Přibližně od vánočních svátků se začala v Česku masivně šířit mutace omikron, která po novém roce naplno propukla především v Praze a jeho bezprostředním okolí.
Děti covid zasáhl až loni na podzim
Covid měl však také svůj demografický vývoj. V podzimní vlně 2020 se nákaza velmi záhy rozšířila z mladších generací mezi ty nejvíce ohrožené, tedy seniory. Ti tvořili největší nakaženou skupinu až do jarních měsíců roku 2021, kdy velké vlny covidu opadly. To mělo za následek přibližně 30 tisíc obětí.
Rok 2021 byl však jiný především s ohledem na očkování, kterého nejvíce využily právě nejstarší věkové skupiny. Když tedy na podzim přišla vlna mutace delta, starších osob se příliš netýkala. Dostala se naopak do věkových skupin do té doby covidem téměř nezasažených a také nejméně proočkovaných, tedy především mezi nezletilé. Důvodem byl jistě také fakt, že oproti předchozím vlnám, kdy byly školy zavřené, se mohly děti potkávat ve školních lavicích. Nezletilí proto během podzimu tvořili až třetinu všech nakažených. Mezi dětmi si naštěstí pandemie vyžádala jen velmi malé množství pacientů s vážným průběhem.
Tento trend skončil až koncem prosince, kdy štafetu přebrali dvacátníci a třicátníci. V posledních týdnech však začala také kvůli plošnému testování ve školách znovu stoupat věková skupina nezletilých, kteří tak v posledních dnech opět tvoří nejvíce zasaženou věkovou skupinu, jak dokazují data.