Domácnosti běžných obyvatel v USA čelí podobným problémům jako ty české. Proplácení finanční podpory tamní vládou při pandemii koronaviru se zpožďuje. Někteří lidé si musejí kvůli 1 200 dolarům založit bankovní účet.
Když Česko zasáhla koronavirová pandemie, vláda přišla s několika programy na podporu podnikatelů i zaměstnanců. A často sklízela kritiku, že požádat o pomoc je příliš složité a její proplacení trvá. S obdobnými obtížemi se nyní potýkají také miliony občanů USA. Tamní Federální daňový úřad sice poslal už téměř devadesáti milionům Američanů přímou finanční pomoc, kterou pro ně administrativa Donalda Trumpa kvůli dopadům koronavirové pandemie vyčlenila. Na svých 1 200 dolarů (asi 30 tisíc korun) však někteří stále čekají. Na rozdíl od Česka, kde si příjemci peněz ze záchranných programů stěžují na složitost podání žádosti, v USA vzniká prodlení spíše z technických důvodů.
Přestože by na podporu mělo dosáhnout asi 170 milionů Američanů, objem vyplacených peněz zatím jen mírně přesáhl polovinu z celkových 290 miliard dolarů, které jsou pro přímé platby domácnostem vyčleněny. Trumpova administrativa už na začátku počítala s tím, že přibližně sto milionů dávek vyplatí prostřednictvím papírových šeků, které bude Federální daňový úřad zasílat klasickou poštou, pokud občan ve stanovené lhůtě úřadu nesdělí potřebné platební údaje ke svému bankovnímu účtu.
Během následujících pěti měsíců by mělo nejméně pět milionů Američanů týdně najít papírový šek ve své poštovní schránce. Jenže podle zjištění portálu Marketwatch.com se právě tento způsob výplaty vládní finanční pomoci značně zkomplikoval. Vládní úřady proto požádaly zhruba čtrnáct milionů Američanů, kteří nemají bankovní účet, aby si jej založili. To u nich může být problém, protože založení konta vyjde někdy v USA až na sto dolarů. Jestliže tedy někdo dosud tento bankovní produkt nepotřeboval, jeho založení se mu jen kvůli získání podpory 1 200 dolarů od vlády nemusí vyplatit.
Máš zaplacené dlužné daně?
Federální daňový úřad rovněž pečlivě kontroluje, kdo na podporu má skutečně nárok. Obecně je podpůrný program CARES (Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act) nastavený tak, že na 1 200 dolarů dosáhne ten, kdo vydělá méně než 75 tisíc dolarů ročně. V případě manželských párů se pak ověřuje příjem do 150 tisíc dolarů, a pokud se partneři do této hranice vejdou, vláda jim pošle 2 400 dolarů. Kdo vydělává více, o podporu se ucházet může, ovšem je krácena o pět dolarů na každých sto dolarů, jež převyšují danou hranici výdělku. A to až do 99 tisíc dolarů ročně.
Další komplikace nastává, pokud si někdo uplatňuje daňové odpočty jako na vyživovanou osobu. Tou je automaticky každý, kdo dosud nedovršil sedmnáct let věku. Problém je ale v tom, že Federální daňový úřad vychází z daňových přiznání za rok 2018. Může se tedy přihodit, že stát nepošle peníze těm, kteří v daňových přiznáních svých rodičů tehdy figurovali jako vyživované osoby, ačkoli se od té doby jejich status změnil. Portál Marketwatch.com několik takových případů zmiňuje.
Mezi další překážky pro výplatu patří například nejasnosti v imigračním statutu žadatele, dřívější dluhy na daních nebo běžné technické problémy, které se mohou vyskytnout prakticky kdykoli, a to bez ohledu na způsob poskytování takové finanční podpory.