Nejen Tchaj-wan. Čeští politici se vryli do paměti i dalšími zahraničními cestami

Cesta šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan je za poslední dobu jednou z nejsledovanějších zahraničních výprav. Za připomenutí ale stojí i další cesty do ciziny, kterými se čeští politici vryli do paměti.

O příletu české delegace na Tchaj-wan v neděli psala celá řada světových médií. Podle agentury AFP jde o druhou důležitou zahraniční návštěvu na ostrově, který se Čína snaží izolovat.

Letadlo s českou delegací přistálo. Vystrčil zahájil návštěvu Tchaj-wanu

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil dnes přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Po asi dvanáctihodinovém letu stroj tchajwanských aerolinií China Airlines přistál v hlavním městě ostrovní země Tchaj-peji. Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku.

Za jedinečnou cestu v novodobé historii České republiky se dá považovat návštěva Bílého domu, kterou podnikl prezident Václav Havel v únoru 1990. Jednalo se o jednu z prvních návštěv představitele ze země zpoza železné opony, který stanul před oběma komorami amerického Kongresu.

Havel tehdy pronesl dnes už slavný projev, za který sklidil ohromné ovace. Americké zákonodárce nadchl přednesem i obsahem. Havel si projev psal sám, podle jeho slov mu to trvalo dvě hodiny. „Svou draze vykoupenou svobodu, nezávislost a znovu se rodící demokracii si už vzít nedáme,“ prohlásil mimo jiné Havel.

Zeman a pivo na zubní protézu

Další z cest, které se média hodně věnovala, byla návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně v roce 2014. Zeman tehdy v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV prohlásil, že nepřijel Čínu poučovat o lidských právech, ale aby se sám naučil, jak stabilizovat společnost.

Prezident si za svůj výrok vysloužil vlnu kritiky, například od tehdejšího ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera i od bývalého šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD).

Za připomenutí stojí i výrok, který Zeman pronesl o patnáct let dříve, ještě jako předseda vlády. Při návštěvě Slovenska urazil tamní výrobce piva. „Prosím naše slovenské přátele, aby nekazili chuť svých spotřebitelů slovenským pivem. Zlatý bažant je srovnatelný s průměrnou úrovní českých piv. Popradské pivo je vhodné pro rozpouštění zubních protéz, pokud je tam necháte přes noc,“ řekl Zeman v roce 1999.

Další perličkou se proslavil Václav Klaus, když jako prezident v roce 2011 navštívil Chile a přivlastnil si pero v přepočtu asi za sedm set korun, což zaznamenala i světová média. Zeman o rok později přiznal, že ho incident mrzí.

Tagy: